Країни ЄС вирішили ігнорувати Віктора Орбана під час прийняття рішень щодо України
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан неодноразово заважав колегам Євросоюзу приймати рішення про допомогу Україні або покарання Росії.

Всі матеріали на тему
Вони намагалися вигадати різні способи його нейтралізації і в результаті вирішили просто ігнорувати.
Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини
«Орбан обрав ізоляцію та шлях неліберальної демократії всупереч очевидним інтересам ЄС та, по суті, Угорщині. Йому було надано безліч можливостей, але він відкинув простягнуту руку, сказав Politico європейський дипломат. – Безпека Європи – надто серйозне питання, щоб намагатися його врегулювати з однією людиною, чий погляд діаметрально протилежний поглядам решти. Якщо він вважає, що йому краще діятиме самотужки, я не думаю, що багато хто спробує його зупинити».
У четвер лідери країн ЄС зібралися на черговий саміт, щоб обговорити різні питання – від економічної конкуренції до постачання зброї Україні. За словами високопосадовця ЄС, заперечення Угорщини тепер вислуховуються – і просто ігноруються. Щоб спільну заяву за підсумками саміту було опубліковано від імені Європейської ради, її мають підтримати усі 27 країн блоку. Але на зустрічі 6 березня лідери вирішили піти іншим шляхом і цього разу повторили свій підхід. «Заява щодо України сьогодні буде випущена у вигляді додатка від імені 26 країн, – сказав Politico у четвер високопоставлений дипломат ЄС. – Це нова норма. Зручна, коли йдеться про політичні наміри».
Хоча, можливо, надалі країни ЄС зіштовхнуться із іншими проблемами, визнав він.
На зустрічі 6 березня Орбан, як завжди, намагався поховати пропозиції щодо підтримки України – у цьому випадку йшлося про те, щоб європейські країни замінили військові поставки Києву, які США зупинили після сварки у Білому домі президентів Дональда Трампа та Володимира Зеленського. У результаті заява на цю тему, погоджена 26 країнами, була додана до інших резолюцій, схвалених одноголосно. І хоча Угорщина його не підписала, вона все одно була опублікована як офіційний документ Європейської ради – просто як додаток.
Ця тактика, схоже, спрацювала, і, за словами дипломатів, вони мають намір слідувати їй і надалі. Тим більше, що їм вдалося умовити приєднатися до заяви прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, яка часом підтримує Угорщину в її спробах виступати на захист Володимира Путіна.
«Після 6 березня ні в кого не залишилося сумнівів, що з однією країною є розбіжності у поглядах, – каже високопосадовець ЄС. – Мета завжди має полягати у тому, щоб домовитися всім 27 країнам. Якщо це неможливо, якщо стратегічна розбіжність зберігається – а у нас є всі свідчення того, що вона зберігається – то ми рухатимемося вперед 26 країнами».
Хоча в четвер лідери не змогли ухвалити конкретне рішення про постачання України зброєю цього року, вони погодили заяву, в якій, зокрема, йдеться: «Європейський союз дотримується підходу "світ через силу", який вимагає, щоб Україна перебувала в максимально сильній позиції, важливим компонентом якої є наявність власного потужного військового та оборонного потенціалу».
Щоправда, Орбан ще залишає можливості для того, щоб продовжувати вставляти палиці в колеса. Деякі практичні рішення таки вимагатимуть одноголосної підтримки – зокрема про продовження санкцій проти Росії. Вони продовжуються кожні півроку, і перед черговим дедлайном 31 січня Орбан почав виступати проти, говорячи, що спочатку потрібно дочекатися прояснення позиції нової президентської адміністрації США. Проте Дональд Трамп у січні не відмовлявся від тиску на Росію, і Орбан підтримав продовження санкцій, які тепер діють до 31 липня.