Процес забору яйцеклітини: що потрібно знати?
Пункція яйцеклітин – особливості проведення процедури, тривалість операції, підготовка та відновлення, рекомендації лікарів-репродуктологів.
Пункція яєчників – другий етап екстракорпорального запліднення (ЕКО). Її проводять після гормональної стимуляції овуляції, що дозволяє отримати готові до репродукції жіночі статеві клітини. Звертаючись до перевіреної клініки, ви зробите таку операцію максимально комфортною та безпечною – у цьому вам допоможуть переконатися відгуки донорів яйцеклітин .
Забір яйцеклітин: принцип процедури
Пункція фолікулів проводиться трансвагінально. Акушер-гінеколог проколює стінку піхви спеціальною голкою. Він вводить інструмент у яєчник, акуратно забираючи яйцеклітини разом із фолікулярною рідиною.
Така операція може бути болісною. Тому процедура проводиться під місцевим чи загальним наркозом залежно від індивідуального рівня чутливості, особливостей будови тіла, стану здоров'я та інших факторів.
Як відбувається підготовка до процедури пункції фолікулів?
Оптимальний час проведення операції через 35-36 годин після останнього уколу тригера овуляції. При природному циклі день пункції вибирає акушер-гінеколог виходячи з результатів аналізів та даних спостережень. Він повинен переконатися, що фаза овуляції настала і фолікули досягли оптимального розміру — 18–20 міліметрів.
Пункція яйцеклітин — відповідальний крок, який потребує відповідної підготовки:
- За 3-4 дні потрібно виключити статеві контакти, заняття спортом та серйозні фізичні навантаження.
- Найчастіше операція проводиться під загальним наркозом, у день пункції не можна вживати будь-яку їжу і воду.
- Перед процедурою небажано користуватися декоративною косметикою. Крім того, за 2-3 дні до пункції фолікулів варто виключити з раціону продукти, що викликають бродіння.
Як проводять пункцію яєчників?
Забір фолікулів при ЕКЗ – інвазивна операція. Для неї готують асептичне приміщення, захищене від шкідливої мікрофлори. Зовнішні статеві органи донора обробляються дезінфікуючим розчином, що унеможливлює випадкове зараження.
Якщо пацієнт не має протипоказань, процедура проводиться під загальним наркозом. Це мінімізує дискомфорт для донора та полегшує завдання для лікаря. Для контролю пункції фолікулів використовують сучасний апарат УЗД, який допомагає контролювати рух голки.
Середня тривалість операції – 30 хвилин. Пацієнт знаходиться в операційній залі до 2 години. Цей час включає в себе підготовку та відновлення. При необхідності акушер-гінеколог може порадити продовжити перебування в клініці під наглядом фахівців.
Які наслідки та ризики після процедури?
Пункція фолікулів є безпечною операцією, технологія якої добре відпрацьована українськими лікарями. І все ж таки вона передбачає хірургічне втручання, хоч і з мінімальною областю впливу на організм. Тому в день пункції та деякий час після неї варто звертати особливу увагу на стан здоров'я пацієнта. Ознаками ускладнень будуть:
- рясні кров'янисті виділення із статевих органів;
- стійка температура вище 37,5 °;
- порушення травлення, сильна нудота, блювання, запор чи діарея;
- утруднене хворобливе сечовипускання;
- підвищений чи знижений артеріальний тиск;
- прискорене серцебиття та аритмія.
За наявності ускладнень необхідно якнайшвидше звернутися за медичною допомогою. Правильно підібране лікування мінімізує ризики та допоможе зберегти репродуктивне здоров'я.
Наслідки процедури забору яйцеклітини та відновлення
Після пункції фолікулів пацієнти можуть відчувати дискомфорт протягом дня. До нормальних наслідків операції належать:
- болючі відчуття внизу живота;
- незначні кров'яні виділення, які зупиняються протягом 1-2 годин;
- запаморочення;
- слабкість.
Стан органів малого тазу нормалізується протягом 24 годин. Однак, донори можуть відчувати легкий дискомфорт протягом 7 днів. Щоб звести до мінімуму неприємні відчуття внизу живота, у цей період рекомендується відмовитись від фізичних навантажень та статевих контактів. До раціону слід додати рясне питво і продукти, багаті на білок, а газовані напої — повністю виключити. Краще також відмовитись від гарячої ванни на користь теплого душу.
Повну інформацію про відновлення організму у процесі екстракорпорального запліднення надає лікар-репродуктолог. Він також призначає гормональні препарати для підтримки другої половини менструального циклу та підготовки організму до зачаття.
Висновок
Операція пункції фолікулів – невід'ємна частина ЕКЗ. Вона відноситься до інвазивних процедур, що передбачають хірургічне втручання. Її слід проводити лише у перевірених клініках, довіряючи кваліфікованим лікарям.
Забір фолікулів при ЕКЗ передбачає відповідну підготовку і вимагає дотримання певних правил відновлення. Точну інформацію надає лікар-репродуктолог, який призначає день пункції та підбирає відповідні гормональні препарати.