Сьогодні Медовий спас: як відзначають свято і що не можна робити в цей день

Коментарi:

14 серпня відзначають перший з трьох Спасів – медовий. Також це церковне свято називають в народі маковим Спасом або Маккавеєм. З нього починається Успенський піст, який триватиме до 27 серпня.

Чому Спас називають і маковим, і медовим?

Перший Спас нагадував, що скоро закінчиться літо. Пасічники починали збирати мед і заламували стільники в найбагатшому за запасами вулику. Мед з такого вулика відносили до церкви і роздавали нужденним.

Також 14 серпня Церква згадує мучеників Маккавеїв. За співзвучністю свято отримало ще одну назву в народі – Маковій, Маккавей, Маковий Спас, тим більше що якраз встигають насіння маку.

Слідом за медовим в серпні відзначають ще два Спаса – яблучний і Горіховий (19 і 29 серпня).

Всі три свята присвячені Ісусу Христу спасителю. Звідси і назви – Спас.

Що святять в церкві

У цей день віруючі відвідують церковну службу, а після молитви освячують мед, стільники. Вважалося, що такий мед набуває особливі цілющі властивості.

Також до церкви приходять з квітами або травами, а також з сезонними фруктами – яблуками, сливами, грушами.

Господині в цей день робили букети-обереги "маковійчики" з суцвіть маку, м'яти, любистку, чебрецю і ромашки. Також готували випічку з медом і маком – пироги, млинці, медові пряники.

Частина традицій пов'язана з освяченням води, через це свято також відомий, як Спас на воді. У церкві проводять чин малого водосвятного молебню. Власники садиб запрошують священика освятити криницю, озеро чи іншу водойму. Вважається, що якщо зануритися в річку або відкритий водойму на Спас, можна змити з себе гріхи.

Що можна і не можна робити

Господині намагалися навести в будинку порядок і запастися маком до святкових Спасів. З використанням маку і меду готували млинці і пироги. Кулінарні страви робили без яєць, молока або м'яса – шанували правила церковного посту.

14 серпня скасовували всі роботи вдома і в полі (за винятком збору меду), ходили в гості і вітали один одного зі святом. Увечері збиралися за святковим столом, дякували Спасителю за їжу. Перед основною стравою обов'язково пробували ложку меду. Вважалося, якщо в цей момент загадати бажання, то воно збудеться.

У дні Спасів віруючі багато часу проводять в молитві, подають милостиню і залишають пожертвування, допомагаючи нужденним.

Вважалося, що літо на Макавея закінчувалося, приходила пора збору врожаю і сінокосу. Холоднішало, а у водоймах вода починала цвісти.

Що можна робити на свята

У кожен Спас рекомендується відвідати церкву. Можна освятити тематичні продукти в кожне зі свят:

14 серпня – мед і мак;
19 серпня – яблука груші, цілющі трави;
29 серпня – горіхи, насіння і хліб.

Часто вважається, що на релігійні свята не можна хрестити дітей. У Медовий Спас така заборона не діє. Хрещений в цей день дитина повинна вирости сильним і здоровим. На будь-який Спас радять робити добрі справи, допомагати ближнім.

Молитва на Маковія від бід і неприємностей

Дану сильну молитву бажано читати всією сім'єю, щоб захиститися від негараздів:

Владико Господи Святий, y вишніх живеш і всевидячим твоїм оком споглядаєш на все творіння! Тобі прив'язується душі і тіла, тобі молимося, Святе Святих, простягни руку Твою невидиму і благослови всіх нас, і прости нам всяке гріх вільне і мимовільне, словом чи ділом скоєне.

Даруй нам, Господи, розчулення, даруй сльози смирення душі на очищення від багатьох гріхів наших, даруй волю Твою милість світу твоєму і нам, негідним рабом Твоїм, бо благословенно і прославлено є ім'я твоє нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Крім того, можна просити вищі сили про здоров'я, достатку в домі, а також робити обереги і загадувати найзаповітніші бажання. Наші предки вірили, що в цей день енергія будь-якої молитви і змови неймовірно сильна.