США закликають Україну провести на півдні загальновійськову операцію
Повільний поступ українських військ, які змінили тактику після втрат на початку контрнаступу, спричинив суперечки між американськими та українськими військовими. Перші переконують друге повернутися до тактики загальновійськової операції, яка передбачає спільні дії різних родів військ і якої західні інструктори навчали українців останніми місяцями на базах НАТО.
ВСУ отримали достатньо техніки та боєприпасів, щоб прорвати російську оборону і вийти до узбережжя Азовського моря, вважають деякі американські військові, які працюють з Києвом, пише The Wall Street Journal. Тим більше, що очікувати наступного року нових поставок у таких же обсягах, як і досі, не доводиться, тому треба переламати ситуацію до настання зими. Українські командири заперечують. Як розповів WSJ чиновник США, головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний на одній зустрічі з американцями заявив, що вони не розуміють природи конфлікту. "Це не боротьба з незаконними збройними формуваннями, це Курськ", – додав він, маючи на увазі Курську битву під час Другої світової війни.
Залужний також сказав американським чиновникам, що його частини незабаром матимуть змогу прорвати російську оборону. Радник із національної безпеки президента США Джейк Салліван заявив у вівторок журналістам, що у Вашингтоні не вважають ситуацію на полі бою тупиковою.
Українці наполягають, що нинішня тактика, коли окремі піхотні частини потроху відвойовують невеликі шматки території, необхідна для мінімізації втрат і збереження бойового потенціалу в довгостроковій перспективі. Американці ж вважають, що підготовлені ними українські бригади надто «розмазані» по лінії фронту, надто багато солдатів перебуває на сході, не робляться спільних зусиль, що поєднують розмінування, роботу артилерії та механізованих частин. Тому просування на півдні йде надто повільно, що залишає російській армії можливості для зміцнення оборони та додаткового дистанційного мінування підступів за допомогою артилерії.
Підготовку на 40 базах НАТО пройшли понад 70 000 українських військовослужбовців. Але головним елементом було навчання участі у загальновійськовій операції 14 мотострілкових та механізованих батальйонів, а також батальйонів національної гвардії (близько 8000 військовослужбовців). Ці підрозділи пройшли 12-тижневу тренувальну програму, яка завершилася тижнем навчань, де роль супротивника виконували американські частини.
Зараз таку підготовку проходять ще два батальйони, один із них отримає 31 танк Abrams і буде розгорнутий восени разом із протимінною та інженерною технікою, заявив полковник Мартін О'Доннелл, представник Сухопутних військ США в Європі.
Проте американські війська проводять загальновійськові операції, забезпечивши перевагу у повітрі, звертає увагу генерал ВПС у відставці Філіп Брідлав, колишній верховний головнокомандувач Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі. «Україна [такої переваги] немає. Також ми не дали їй високоточну далекобійну артилерію. Тож коли починаються всі ці розмови про те, що вони не можуть провести загальновійськову операцію, нам варто переглянути у дзеркало», – каже він.
Крім того, «наші солдати роками тренуються» проводити загальновійськові операції, а «в українців на це було лише кілька тижнів», визнала нещодавно Крістін Вормут, яка займається сухопутними силами в Міністерстві оборони США.