Росія запропонувала Китаю поховати в Сибіру гігатони вуглекислого газу
Росія готова допомогти країнам Азії на комерційній основі поховати на своїй території кілька гігатон вуглекислого газу. Потенційний обсяг таких сховищ СО2 складе не менше 4,6 гігатонни, заявив на конференції «Підземні споруди 2023» голова Державної комісії із запасів корисних копалин Ігор Шпуров.
«Це величезний обсяг, який може дозволити нам утилізувати не лише власні викиди СО2 , а й допомагати нашим країнам-партнерам використовувати наші ресурси в комерційних цілях, у тому числі для наших азіатських партнерів», — заявив Шпуров.
Влада планує використовувати під сховища вироблені печери нафтогазових та соляних родовищ, де, за оцінками «Роснафти», можна поховати 1,7 трильйона тонн вуглекислого газу. На Росію припадає 30% потенційних сховищ СО2 , сукупний обсяг яких у світі оцінюється в 4 трильйони тонн. Роснедра ще 2021 року запропонували використати для цього Західний Сибір, де багато виснажених і вироблених покладів.
Доставляти вуглекислий газ до Росії можна трубопроводами, але найперш — перевезення танкерами, йдеться в доповіді Санкт-Петербурзького гірничого університету: судна — такі ж, як перевозять ЗПГ, — є гнучкішим варіантом у частині логістики і можуть підлаштовуватися під різні умови зберігання газу. Подібні інвестиційні проекти можуть окупатися за 10-11 років.