Південноукраїнська АЕС. Можливість «жити життя»
Війна принесла українцям чимало горя. У багатьох забрала життя, здоров’я, вигнала з дому. Більше чотирьох тисяч наших співгромадян опинилися в Южноукраїнську. 2031 з них – це люди працездатного віку, частина з яких знайшла роботу на Південноукраїнській атомній електростанції.
Родина Гусєвих. Коли війна позбавляє дому та роботи
Серед тих, хто знайшов прихисток в Южноукраїнську – родина Гусєвих з Волновахи. Мама Євгенія, тато Олександр і дві їх маленькі донечки – одинадцятирічна Поліна та шестирічна Мілана опинились в місті енергетиків наприкінці березня 2022 року. Сподівались незабаром повернутись додому, однак з часом вирішили залишитись тут назавжди.
«Дома ми залишались до першого березня, сподівались, що все обійдеться. Однак, після того, як снаряди прилетіли на наше подвір’я, прийняли рішення виїздити. Ми приїхали в Южноукраїнськ до друзів. Зупинились у них, думали, що буде можливість повернутися назад, але з часом вирішили, що залишаємося. Зараз намагаємось влаштуватися на роботу. Нам дуже сильно допомогли, тут живуть дуже хороші люди. Я ніколи не думав, що наші українці настільки згуртовані», – розповідав голова родини навесні 2022 року. Опинившись у безпеці в Южноукраїнську, Сашко відразу взявся волонтерити: ремонтував машини для військових та наполегливо шукав роботу. Йому потрібно було оплачувати винайняту квартиру, забезпечувати дружину та дітей.
Шукала роботу і Женя. Економіст за фахом вона започаткувала свій маленький бізнес у Волновасі. Однак залишившись без дому та речей, переживши тривалий період поневірянь, жінка була згідна на будь-яке місце. Треба було починати все спочатку.
Знайомство з Гусєвими відбулось у травні минулого року. Вони саме заселились в орендовану квартиру і погодились поділитися своєю історією. Не відмовилась від зустрічі Євгенія і за рік. У цей раз ми побачились вже на її новому робочому місці. Нині жінка працює в цеху господарського забезпечення Південноукраїнської АЕС прибиральницею службових приміщень. Так, робота не фахова, важка та, для когось, непрестижна. Однак, Женя дуже задоволена та вдячна. Каже, в колективі її прийняли якнайкраще, а робота на ПАЕС дала впевненість у завтрашньому дні. «Працевлаштувалась я наприкінці минулого літа. Ходила, зверталась, просила. Робота була дуже потрібна, й мені пішли назустріч. Що це дає? Це гідний заробіток, виплати кожного місяця, це можливість знімати житло, ростити дітей і жити життя. Окрім того, найважливіше, що дає робота на такому підприємстві, як Південноукраїнська АЕС, це стабільність. Ти заробляєш кошти, маєш впевненість у завтрашньому дні та відволікаєшся від сумних думок», – говорить техпрацівниця цеху господарського забезпечення Південноукраїнської АЕС Євгенія Гусєва. Окрім того, Женя вирішила навчатися далі і нині отримує вищу освіту.
Ще раніше за дружину, на атомну станцію працевлаштувався і голова родини Олександр. Він працює автомобільним маляром на автотранспортному господарстві. Це його профільна спеціальність, цією справою він займався і до війни.
Південноукраїнська АЕС. Робота, яка дає можливість жити далі
Південноукраїнська АЕС – це одне з підприємств, куди в першу чергу звертаються ті, хто шукає роботу в Южноукраїнську. Так було і у випадку Євгенії та Олександра Гусєвих. Загалом з 24 лютого 2022 року на енергокомплекс працевлаштувалося 54 людини, що мають статус внутрішньо переміщеної особи.
Перший такий працівник прийшов на атомну станцію в травні минулого року. В управлінні кадрів ВП ПАЕС кажуть, розуміли, що людям потрібно допомагати, однак виключень не робили. Працевлаштування внутрішньо переміщених осіб проводили і проводять на загальних підставах із дотриманням чинного законодавства. «Найбільше шукачів роботи зі статусом внутрішньо-переміщених осіб було працевлаштовано в період з вересня по грудень 2022 року. Тоді ми взяли на роботу 21 особу. Зрозуміло, що ми намагались максимально допомогти людям, однак, робота на такому серйозному об’єкті вимагає серйозного підходу до підбору кадрів. Хочу зазначити, що люди, яких взяли на енергокомплекс, працюють як за робітничими спеціальностями, так і на керівних посадах», – розповів тимчасово виконуючий обов’язки начальника управління кадрів ВП ПАЕС Михайло Костюченко.
Він додає, нині працівники зі статусом ВПО є і в їхньому управлінні. Окрім того, в залежності від укомплектованості штату структурного підрозділу та його потреби у певних фахівцях ці люди працевлаштовувались у різні підрозділи. Зараз вони працюють в цеху теплової автоматики та вимірювань, турбінному цеху другого енергоблока, планово-економічному управлінні, автотранспортному господарстві та інших підрозділах. «Зараз ці люди, освоїлися та стали на підприємстві своїми. Вони працюють столярами і лаборантами, водіями та слюсарями. На нашу атомну станцію, зокрема, прийшов на роботу технік з метрології, економіст, інженер-програміст, бухгалтер. Також серед працевлаштованих осіб зі статусом внутрішньо-переміщених осіб є майстер з ремонту, налагодження, перевірки та пуску устаткування атомних станцій, керівники дільниць та служб», – додає Михайло Олегович.
Окремо слід зазначити, що серед тих, хто працевлаштувався на Південноукраїнську АЕС за час повномасштабного вторгнення, є працівники нині окупованої Запорізької АЕС. 33 атомника знайшли прихисток у нашому місті та роботу на енергокомплексі. Увесь колектив нині працює стабільно та злагоджено, активно бере участь в благодійній акції «Допомога захисникам України», започаткованій на підприємстві.
Люди, яких війна вигнала з власних домівок, потроху розправляють плечі. Зрозуміло, що оговтатись від пережитого їм буде складно і робота тут один з найкращих помічників. Тож, на Південноукраїнській АЕС намагаються зробити усе можливе, щоб допомогти землякам, адже разом ми набагато сильніші.
Ірина Павлова