П'ята європейська країна відмовилася видавати Україні ухилістів
Чеська влада не буде екстрадувати в Україну чоловіків, які втекли від мобілізації, повідомив речник Міністерства юстиції країни Володимир Ржепка, передає Idnes.
Він пояснив це рішення Європейською конвенцією, яка виключає екстрадицію за такі військові злочини, як ухилення від служби в армії, дезертирство чи непокора наказу командування.
При цьому Ржепка зазначив, що українські суди можуть надати запит на видачу конкретної людини. Наприклад, екстрадицію можуть дозволити, якщо буде встановлено, що громадянин підробив документи для звільнення від служби або придбав за хабар так званий «білий білет» про непридатність до стану здоров'я.
У Генпрокуратурі повідомили, що поки не отримували офіційних запитів від Києва з приводу громадян, які перебувають у Чехії, ухиляються від служби до ЗСУ. За даними Idnes, в республіці проживає близько 90 тисяч українців, які "теоретично могли б служити в армії".
Раніше про відмову видавати Україні ухилістів заявили Польща, Австрія, Німеччина та Угорщина. У Варшаві уточнили, що для запуску процедури екстрадиції таких людей, Україна має видати міжнародний ордер на арешт кожного з них. За даними Прикордонної служби Польщі, з початку війни до країни в'їхало близько 80 тисяч українців призовного віку.
В Австрії висловилися категорично. Ми ніколи не зробимо цього. Це була б спроба втручання у нашу систему надання притулку та наш суверенітет. Ніхто не може навіть подумати, що Австрія піде на це», — заявили в МВС. За даними відомства, в Австрії проживає 14 тисяч українців, придатних до військової служби. Вони зареєстровані як біженці.
Німеччина також відмовилася видати Україні чоловіків, які втекли від мобілізації. Однак влада заявила про готовність видворити тих, хто уникнув призову через хабар. За даними німецького МВС, зараз у країні залишаються понад 184 тисячі українських чоловіків від 18 до 60 років, які приїхали після початку війни.
Віце-прем'єр Угорщини Жолт Шем'єн зазначив, що ухилісти з України, які втекли в країну, можуть почуватися в безпеці. «Ми не перевіряємо біженців на те, чи придатні вони до служби в армії. Угорщина не видасть їх Україні. Кожен біженець є вільною людиною в Угорщині, яка може сама вирішувати, чи залишитися їй тут, поїхати на Захід або повернутися назад», — сказав він.
На початку вересня голова фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Давид Арахамія заявив, що чоловіків, які виїхали за кордон за допомогою підроблених довідок про непридатність до служби, можуть екстрадувати до України та покарати відповідно до законодавства.
Секретар Ради нацбезпеки та оборони Олексій Данилов зазначив, що Київ публічно оприлюднить імена ухилістів та лікарів військово-лікарських комісій, які їм допомагали.
Після початку війни в Україні президент Володимир Зеленський оголосив загальну мобілізацію та заборонив чоловікам віком від 18 до 60 років залишати країну. У серпні цього року в Міноборони країни повідомили, що план мобілізації ще не виконано і найближчим часом у відомстві буде поставлено питання про збільшення планки призову.