Виробництво ракет у Росії перевищило довоєнні рівні всупереч санкціям

Коментарi:

Росія подолала санкції та експортний контроль західних країн та збільшила виробництво ракет порівняно з довоєнним рівнем, розповіли The New York Times джерела серед американських, європейських та українських чиновників.

Якщо на початку війни Росія різко знизила виробництво ракет через санкції, то вже до кінця 2022 року військово-промислове виробництво знову почало зростати, зазначили американські чиновники.

За їх словами, Росія підірвала експортний контроль США за допомогою своїх розвідувальних служб та мереж агентів, які контрабандою переправляють ключові компоненти для крилатих ракет до третіх країн, звідки їх доставляють російським замовникам.

Експортний контроль Росія також почала оминати через такі країни, як Туреччина та Вірменія, які допомогли Москві відновити торгівлю критично важливими компонентами. При цьому, як зазначає NYT, Росії потрібні не чіпи вищого класу, експорт яких легко відстежити, а комерційні чіпи, що використовуються в різних цілях.

До війни російський військово-промисловий комплекс міг виготовити 100 танків на рік, а зараз — 200, підкреслив високопоставлене джерело в одному із західних міністерств оборони. Інші співрозмовники припустили, що Росія може виробити до 2 млн артилерійських снарядів на рік, або вдвічі більше, ніж передбачали західні розвідувальні служби.

В результаті Росія на даний момент виробляє більше боєприпасів, ніж США та ЄС. Обсяги російського виробництва боєприпасів у сім разів перевищують виробництво на Заході, стверджує високопосадовець Міноборони Естонії Кущі Салма. За його словами, витрати на виготовлення снарядів у Росії також нижчі: якщо західній країні один 155-мм артилерійський снаряд коштує $5–6 тис., то Росія витрачає на нього всього $600.

Проте Росія відчуває нестачу деяких видів озброєнь. Наприклад, крилатих ракет повітряного базування Х-55. Однак інших типів ракет у російської армії на складах зараз більше, ніж на початок війни, кажуть джерела, знайомі з даними західної розвідки.

Щоб обмежити контрабандний потік мікроелектроніки для ракет до Росії, США та ЄС склали список із 38 різних категорій товарів, експорт яких буде пріоритетним для блокування. Також американські та європейські чиновники працюють із банками над системою оповіщення про можливі порушення санкцій.

У свою чергу, Пентагон намагається поставити Україні більше систем ППО, але, за словами українських чиновників, їх все ще недостатньо, щоб закрити небо над країною. Тому ЗСУ доводиться обирати об'єкти для захисту від ракетних ударів.

Зростання виробництва ракет у Росії може означати темну та холодну зиму для жителів України, побоюються джерела NYT. Взимку 2022-2023 років. російські війська цілеспрямовано завдавали масованих ракетних ударів по енергетичній інфраструктурі, внаслідок чого в Україні були перебої зі світлом та теплом.