Україні відмовили у спрощеному вступі до ЄС
Євросоюз не спрощуватиме процедури вступу України до об'єднання, навіть якщо Київ погодиться на переговори про завершення війни з Росією, заявив єврокомісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон в інтерв'ю Sud France.
"Ми зробимо все, щоб допомогти Україні виконати все якнайшвидше, але, звичайно, не пропускаючи етапи", – сказав він.
Бретон зазначив, що вступ до ЄС — це тривалий процес, у рамках якого країна-кандидат має модифікувати свою інфраструктуру та вжити низку інших заходів відповідно до встановлених вимог.
На думку єврокомісара, блок має сприяти початку переговорів щодо завершення війни за допомогою інших заходів, таких як нарощування виробництва озброєнь та забезпечення військового паритету між Росією та Україною.
«Щоб розпочалися переговори, ми повинні дати Україні можливості, завдяки яким вона зможе ухвалити рішення про діалог у відповідний для себе момент», — пояснив Бретон.
Наприкінці серпня він говорив, що для вступу до ЄС Україні потрібно виконати всі необхідні вимоги щодо дотримання принципу верховенства прав та прав людини, а також активно займатися розвитком внутрішнього ринку.
Україна набула статусу кандидата в члени ЄС у червні 2022 року. На даний момент Київ виконав дві із семи умов, необхідні для початку переговорів про вступ, а саме реформував Вищу раду юстиції та Вищу кваліфікаційну комісію суддів та ухвалив закон про ЗМІ. Серед проблемних пунктів, що залишилися, — викорінення корупції та відмивання грошей, дотримання прав меншин і обмеження влади олігархів.
Єврокомісар з питань розширення Олівер Вархейї наголошував, що Україні потрібно продовжити реформу Конституційного суду, відновити систему декларування активів та реалізувати вже ухвалену державну антикорупційну програму.
Окрім України, офіційними кандидатами на вступ до ЄС є Туреччина, Сербія, Албанія, Молдова, Північна Македонія та Чорногорія.
Наприкінці серпня президент Євроради Шарль Мішель заявив, що блок має бути готовим прийняти нових членів до 2030 року. За його словами, погодження цільового терміну дозволить активізувати реформи в країнах-кандидатах та забезпечити ухвалення рішень, необхідних для розширення з боку ЄС.
Глава ЄК Урсула фон дер Ляйєн зазначала, що Євросоюз через 20–30 років неможливо уявити без України та балканських країн у його складі. Вона також говорила, що Брюссель уже зробив кроки у бік попередньої інтеграції України до єдиного ринку ЄС кількома галузями.