ЄС домовився майже 30 років купувати катарський газ замість російського

Коментарi:

Катар уклав дві найбільші та довгострокові угоди про постачання ЗПГ до країн Євросоюзу. Ці закупівлі дозволять ЄС замістити близько 6,5% довоєнного імпорту газу з Росії.

Досі ЄС не прагнув підписувати тривалі контракти, зокрема через бажання скоротити споживання газу в рамках зеленого переходу. Однак нові домовленості укладаються у спільну позицію європейців – відновлювати торгівлю енергоресурсами з Росією вони не планують.

Росії на заміну

QatarEnergy в середу домовилася з Shell про постачання Нідерландів зрідженого газу протягом 27 років. Минулого тижня аналогічна угода про експорт до Франції була укладена з TotalEnergies. За кожним із контрактів Катар постачатиме 3,5 млн тонн ЗПГ на рік.

Загалом 7 млн. тонн ЗПГ приблизно відповідають 9,8 млрд. кубометрів газу. Це 6,5% обсягів, які «Газпром» до початку війни в Україні експортував до країн ЄС: у 2021 р. він поставив близько 150 млрд кубометрів.

Фактично тепер Катар зможе замістити майже половину постачань трубопроводом «Ямал — Європа», на який раніше припадало до 15% експорту «Газпрому» до Європи та Туреччини.

"Катар підтверджує готовність допомогти Європі задовольнити попит на енергоресурси та зміцнити енергетичну безпеку за допомогою джерела, відомого своїми найвищими економічними та екологічними властивостями", – заявив Саад аль-Каабі, гендиректор QatarEnergy.

У майбутнє без Росії

Досі країни ЄС так довгострокові контракти не укладали. Єврокомісія віддавала пріоритет спотовому ринку і побоювалася, що вони можуть перешкодити знизити до нуля нетто-викиди вуглекислого газу до 2050 р. Нідерланди не відмовляються від мети скоротити споживання газу, але він все ще буде потрібен «в найближчому майбутньому, оскільки альтернатив у вигляді відновлюваних джерел , а також інфраструктури поки що недостатньо», заявив представник Міністерства клімату та енергетики Тім ван Дейк. Домовленість між TotalEnergies та QatarEnergy не завадить Франції досягти вуглецевої нейтральності до 2050 р., заявило Міністерство енергетики країни.

За період з початку року до початку вересня постачання «Газпрому» до Європи склало 17,7 млрд кубометрів, за розрахунками Reuters. Держбанк ВЕБ прогнозує, що цього року вони становитимуть лише 21 млрд кубометрів, а 2026 р. – 15 млрд.

Відновлювати відносини з Росією у цій сфері європейські країни не планують – навіть після закінчення війни в Україні та відходу Володимира Путіна. "Цим відносинам прийшов кінець", – заявив у середу посол Німеччини у Великій Британії Мігель Бергер на конференції Energy Intelligence Forum у Лондоні. "Повернення не буде", – підтвердив міністр енергетики Великобританії Грем Стюарт. Німеччина, яка сильно постраждала від відключення російського газу (він забезпечував половину постачання), у листопаді 2022 р. домовилася з тим же Катаром про закупівлю протягом 15 років по 2 млн тонн ЗПГ на рік.

На що розраховують?

У Росії, де сукупний експорт «Газпрому» цього року може виявитися мінімальним із другої половини 1970-х рр., продовжують робити гарну міну за поганої гри.

«Трубопровідні поставки до Китаю найближчим часом можуть вийти на рівень обсягів поставки, який у нас був на експорт до Західної Європи», – заявив у середу голова правління «Газпрому» Олексій Міллер, який супроводжував Володимира Путіна у поїздці до Китаю. Як Міллер вважав, незрозуміло: минулого року Росія експортувала до Китаю газопроводом «Сила Сибіру» 15,5 млрд кубометрів – майже в 10 разів менше, ніж до війни до Європи. У 2023 р. постачання повинні становити 22 млрд кубометрів.

Навіть якщо всі заплановані в Москві проекти з експорту газу до Китаю будуть здійснені вчасно і вийдуть вчасно на заплановану потужність, Росія лише через багато років зможе постачати до Китаю лише близько 100 млрд. кубометрів на рік. Але і на це сподіватися поки що не доводиться: під час візиту Путіна «дорогий друг» Сі Цзіньпін знову не дав згоди на будівництво «Сили Сибіру-2».