Білорус, який мародерив у Бучі, зараз навчає українських дітей у Варшаві
Громадянин Білорусі Сергій Лук'янов, який до вторгнення РФ проживав у Бучі, а після окупації – грабував будинки сусідів, зараз перебуває у Польщі, де веде гуртки для дітей. 18 жовтня український суд заочно заарештував чоловіка.
Про це повідомляє білоруське видання «Наша Ніва».
Вперше про злочини чоловіка стало відомо, коли передмістя Києва було звільнено від російських окупантів і люди почали повертатися. Вони виявили, що їхні будинки пограбовані, а записи камер відеоспостереження показали, що це справа рук не лише росіян, а й їхнього сусіда білоруса Сергія Лук'янова.
Сусіди вважали його жертвою білоруського режиму, чоловік мав добрі зв'язки із місцевою адміністрацією. Дивувало також, що чоловік зміг вільно пересуватися Бучею. Під час обшуку у Сергія знайшли кілька велосипедів, десятки одиниць дорогої техніки та багато дорогого алкоголю. А на задньому дворі будинку він закопував чужі золото та прикраси.
Видання зазначає, що коли розкрилися факти про його поведінку під час окупації, одним він почав пояснювати, що збирав ці речі, щоб недорого їх продавати та годувати свою сім'ю, а також допомагати людям під час тривалої окупації, іншим – що так він уберігав речі від росіян-мародерів.
- Він розповідає, що його навіть затримували, але він, за його версією, просто сказав окупантам, що він білорус, та його відпустили. Він загалом дивно поводився, а раптово заявив нашому знайомому, що збирання чужих речей стало начебто його хобі. Це нас усіх тоді сильно вразило, – передає слова зловмисника його колишній приятель.
Дружину Лук'янова з дітьми вивезли з Бучі до Польщі українські волонтери, і вона якийсь час мешкала у таборі для біженців. Незабаром до них приїхав сам Лук'янов. Свої злочини чоловік не визнає та каже, що був змушений так діяти.
- Я не можу зараз точно сказати, що на той момент я приймав адекватні та вірні рішення, коли довкола бомбардування, вбивства. І, на жаль, це було поза законом, але це допомагало вижити. Мені зараз соромно перед сусідами та перед усіма людьми. Вибрався з України я дуже просто — перетнув кордон, купивши квиток на поїзд до Перемишля. Мене доглядали прикордонники та митники, але питань у них не виникло, окрім того, що я прострочив документи, бо тоді не мав статусу біженця – за це мені виписали штраф. І в моєму паспорті є штамп, що я цілком законно перейшов кордон з Польщею, – сказав він виданню.
Лук'янов уже подався на міжнародний захист у Польщі. Дружина та діти перебувають з ним. При цьому він зараз веде гурток для дітей українських біженців у центрі міста, у Палаці науки та культури у Варшаві. В Україні йому загрожує від п'яти до восьми років ув'язнення.
Київська область однією з перших взяла на себе удар російських військ, який намагалися зайти до столиці. Бойові дії на Київщині тривали більше місяця. На початку квітня 2022 стало відомо, що область звільнена від російських загарбників. Президент України Володимир Зеленський повідомив, що лише у місті Буча Київської області російські окупанти вбили понад 1,4 тисячі українських громадян. Понад 175 тіл знайдено у братських могилах та камерах тортур. Зафіксовано понад 9 тис. російських воєнних злочинів.