ЄС попередив, що не зможе передати Україні обіцяний мільйон снарядів

Коментарi:

Європейська служба зовнішніх зв'язків проінформувала країни ЄС про те, що блок навряд чи виконає зобов'язання щодо надання Україні мільйона артилерійських снарядів до березня 2024 року, пише Bloomberg.

Наразі Київ отримав лише 30% обіцяної кількості боєприпасів. Раніше кілька країн ЄС звернулися до зовнішньополітичного відомства блоку приватно з проханням продовжити терміни поставок.

У серпні офіційний представник ЄС Петер Стано говорив, що Україні було передано понад 200 тисяч артилерійських снарядів та понад дві тисячі ракет різних типів. Наприкінці жовтня глава Міністерства закордонних справ Литви Габрієлюс Ландсбергіс називав цифру 300 тисяч боєприпасів. Міністри оборони країн-членів планують обговорити питання подальших постачань наступного тижня, повідомляють джерела агентства.

Країни ЄС домовилися забезпечити ЗСУ мільйоном боєприпасів у березні 2023 року. На першому етапі поставки мали здійснюватися за рахунок наявних запасів. Європейський фонд світу виділив один мільярд євро на компенсацію країнам ЄС половини вартості переданих снарядів. Надалі блок планував організувати спільні закупівлі, а також отримувати боєприпаси за рахунок нарощування промислових потужностей.

Не виконана ЄС обіцянка ускладнить здатність України йти в ногу з російським виробництвом. Ситуація посилюється ще й тим, що нещодавно Москва отримала від Північної Кореї щонайменше мільйон артилерійських снарядів. Також повідомлялося, що Пхеньян міг передати Росії балістичні та зенітні ракети.

26 жовтня секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данилов повідомив про плани збільшити виробництво боєприпасів у країні за рахунок державних та приватних підприємств. За його словами, відповідне обладнання вже замовлено чи монтується, щоб забезпечити розширення потужностей у короткий термін.

Раніше в НАТО підраховували, що ЗСУ щодня використовують 4–7 тисяч снарядів — більше, ніж виробляється країнами Заходу. «Це війна на виснаження. Йдеться про промисловий потенціал для підтримки постачання», — говорив генсек альянсу Єнс Столтенберг.

Голова військового комітету НАТО адмірал Роб Бауер заявляв, що після вторгнення Росії в Україну ціна артилерійського снаряда натовського калібру 155 міліметрів зросла вчетверо – з 2 до 8 тисяч євро.