В понеділок починається Масниця: українські традиції та рецепти

Коментарi:

Масниця в Україні – улюблене і веселе свято тривалістю цілий тиждень. Незважаючи на те, що воно має язичницьке коріння, свято увійшло в історію і відзначається й донині. У православних Масниця – це підготовка до Великого посту, називається вона Сирна або М'ясопусна седмиця.

Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини

Якого числа Масниця у 2024 році

У свята немає фіксованої дати – воно починається за 56 днів до Великодня і відзначається тиждень напередодні Великого посту. Великдень 2024 року буде 5 травня, отже, Масниця у 2024 році розпочнеться 11 березня і триватиме до 17 березня.

Масниця чи Масляна – як правильно говорити і чиє це свято

В Україні свято називається Масниця, але є й інші його назви, серед яких – Колодій, Сиропуст, Масляна, Сирний тиждень та інші. Вважається, що назву "Масляна" свято отримало лише в 1960-х роках минулого століття, коли радянська влада вирішила відзначати свято, але надала йому російського коріння. Хоча саме свято сягає часів язичництва, а відзначали його в Київській Русі, тобто, в Україні.

Масниця – українські традиції святкування

Традиції української Масниці також відрізняються від Масляної. Наприклад, в Україні готують насамперед не млинці, а вареники з сиром, политі сметаною – це головна страва свята. Варять вареники і з іншими начинками. "Зачекайте вареники, прийде на вас Масниця", – каже українська народна приказка, а українські козаки свого часу жартували – мовляв, на Масницю навіть турки вареники їдять. Млинці, які з'являються в цей час на столі – це здебільшого налисники.

Ще одна назва свята – Колодій. Це давній маленький Сонце-Божич, який підріс і набрався сили розкручувати Сонячне Коло, тобто став Коло-Дієм. Саме свято супроводжувалося обрядами з колодкою, яка в українців була продовженням роду. Колодку – дерев'яне поліно – прив'язували до ноги неодруженим хлопцям, символічно караючи їх за те, що вони вчасно (тобто, до початку посту) не одружилися. Хлопець міг відкупитися від колодки – подарунками, грошима чи частуваннями.

Загалом українська Масниця – це не лише проводи зими та зустріч сонця, а й заклик до загального примирення, злагоди та всепрощення. Тому останній день тижня Масниці називається Прощеною неділею, коли потрібно забувати всі образи і самому просити вибачення. Ця традиція в нас збереглася й досі.

Рецепти млинців від одеситки тітки Тані

Млинці святкові

Інгредієнти: на 1 літр молока 8-10 яєць, 4 столові ложки рослинної олії, 1 столова ложка цукру, сіль – не повна чайна ложка, 12 столових ложок борошна з гіркою.
Борошно, сіль, цукор, яйця добре перемішати до однорідної консистенції. Потім, не припиняючи помішувати, поступово вливаємо молоко.
В самому кінці додаємо олію. Тісто має бути рідким.
Сковороду добре нагріти, вперше налити одну чайну ложку олії. Млинці можна підсмажити з одного боку (якщо їх роблять із начинкою) або з обох (для тортів, пирогів).

Млинці повсякденні

Інгредієнти: 2 склянки борошна (склянка 250 гр), 3 склянки рідини (молоко, вода або молоко, розбавлене водою), 2 яйця, 1/2 чайної ложки цукру, 1/2 чайної ложки солі.
Приготування тесту аналогічне попередньому варіанту.

Економні млинці на сироватці

Інгредієнти: 1 літр сироватки, 3 яйця, 50 г цукру (якщо любите посолодше, додайте 70 г), ванільний цукор, чверть чайної ложки солі, 3 ст. л. олії, 300-400 г борошна.
Часто після приготування сиру або сиру залишається сироватка. Використовуйте її для приготування млинців. Із зазначеної кількості інгредієнтів виходять 15-20 млинців.
Яйця збити із сіллю та цукром та ваніллю. У суміш покласти
50-100 г муки|борошна| і добре перемішати. Влити частину сироватки. Поступово додати решту борошна та сироватку.
Розігріту сковороду змастити чайною ложкою олії.
У середину налити тісто, сковороду покрутити, щоб|аби| тісто рівномірно розподілилося.
Коли низ млинця позолотиться, його треба перевернути.

Вареники з сиром

Інгредієнти. Тісто: 3 склянки борошна, що просіює, 1/2 склянки дуже холодної води, 2 жовтки, 1/2 ч. ложки солі. Начинка: 600 г сиру, 1 яйце, 1-2 ст. ложки сметани, 2 ст. ложки цукру, щіпка солі.
У сир додати яйце, сметану, цукор та сіль і все перемішати до однорідного стану.
Борошно разом із сіллю просіяти, додати воду, жовтки та замісити круте тісто. Чим довше місити, краще.
Присипавши робочу поверхню борошном, розкотити тісто якомога тонше (2 мм). Вирізати з тіста кружечки. Сформувати вареники, поклавши трохи начинки. Відварити вареники в киплячій підсоленій воді, решту заморозити. Змастити вареники розтопленим вершковим маслом, щоб вони не злиплися, подати зі сметаною, варенням або просто їсти.

Щасливої солодкої масляної!