Україна може отримати від США менше грошей, аніж потрібно для війни з Росією на рівних

Коментарi:

США можуть ось-ось розблокувати Україні допомогу на 61 мільярд доларів. Що входить у цю суму?

Ухвалений палатою представників конгресу США закон про термінову допомогу Україні (складений республіканцями, які мають більшість у палаті), як було офіційно заявлено, принесе Києву 61 мільярд доларів на продовження боротьби з Росією. Але згідно з документом Україна, швидше за все, отримає менше допомоги, ніж у 2023 році, і менше, ніж просила.

Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини

З чого складається підтримка Києва Вашингтоном, на яку зброю можуть розраховувати ЗСУ у рамках нового закону та як на майбутнє постачання може вплинути обрання президентом США Дональда Трампа.

Скільки реально отримає Україна за новим законом?

Адміністрація Джо Байдена минулої осені намагалася провести через конгрес кілька варіантів законопроекту про допомогу Україні. Останній затверджений сенатом пропонував затвердити ліміт PDA на 2024 рік у розмірі 7,8 мільярда доларів. На програму USAI – довгострокові закупівлі озброєнь для України у промисловості США – пропонувалося виділити майже 13,8 мільярда. Ці цифри перекочували і до закону, ухваленого тепер палатою представників.

Пентагон отримає гроші на закупівлі «списаної» зброї (понад 20 мільярдів за різними статтями закону). Це означає, що буде розморожено ще 4,1 мільярда доларів каналом PDA, що залишилися не витраченими в 2023 році. Таким чином, Київ може отримати:

  • «швидкі» постачання зі складів Міноборони США майже на 12 мільярдів доларів (реально — напевно менше, про що сказано нижче);

  • майже 14 мільярдів доларів на постачання протягом кількох років зброї з американських заводів.

По каналу PDA Київ теоретично може отримати майже стільки ж, скільки 2023 року (тоді було виділено близько 12,1 мільярда доларів). Проте ліміт PDA виділяється для поставок не лише Україні, а й іншим союзникам США — насамперед Ізраїлю та Тайваню. Останній 2023 року вже отримав цим каналом зброї на 345 мільйонів доларів.

На початку 2025 року швидкі поставки по PDA Україні взагалі можуть бути скасовані. Саме так збирається вчинити Дональд Трамп, якщо буде знову обраний президентом США.

Щоправда, допомога при цьому може і не припинитись — зміниться лише методика, за якою її надають. Для цього в нинішній закон, складений республіканцями, внесено статтю про «постачання в борг». Нею Україна може отримати зброю в борг на вісім мільярдів доларів. Обов'язок потім може бути списаний (50% має право списати президент, іншу половину — конгрес).

Адміністрація Байдена принципово не використовує боргову схему: так, у 2022 році конгрес з подачі республіканців ухвалив «закон про ленд-ліз» зброї Україні (передача в борг з можливістю списання всього, що буде втрачено на війні), але Білий дім не витратив через цей закон ні цента.

На що вистачить Україні нового пакету допомоги?

США передають Києву дедалі дорожчу зброю.

Закон, ухвалений конгресом, зобов'язує Байдена передати Україні далекобійні ракети ATACMS для РСЗВ HIMARS.

А після постачання Києву літаків F-16 країнами Євросоюзу США напевно забезпечуватимуть машини дорогими боєприпасами та запчастинами.

Ймовірно, саме Америка буде змушена найближчими місяцями заповнювати й більшу частину втрат України у танках та бойових машинах піхоти.

Також ЗСУ потрібно радикально наростити сили далекобійної протиповітряної оборони (ППО) — щоб протистояти російській авіації, масово озброєній коригованими плануючими бомбами з дальністю застосування в десятки кілометрів. Єдиний доступний Заходу варіант вирішення цього завдання – постачання комплексів ППО Patriot.

Таким чином, на ті ж гроші, що й у 2023 році, Київ у 2024 році зможе отримати менше зброї (хоча й найкращої якості). Це означає, що ЗСУ не зможуть найближчим часом створити потужне наступальне угруповання (при цьому треба пам'ятати, що сил такого угруповання з 15–18 бригад, створеного до літа 2023 року, виявилося замало для прориву російської оборони).

Є й фізичні обмеження для нарощування допомоги: так, літній наступ ЗСУ забезпечувався значною мірою постачанням артилерійських снарядів із Південної Кореї (за гроші США). Нарощування виробництва снарядів у самій Америці йде — за планом — повільно. 2024 року заводи США та ЄС все ще не зможуть задовольнити потреби України.

Однак навіть недостатня допомога краща, ніж відсутність допомоги. Україна (у разі, якщо сенат ухвалить закон) найближчим часом отримає кошти для того, щоб посилити свою оборону та уникнути її колапсу.