Головком ЗСУ призначив перевірку у 59-й бригаді через втрати на Донбасі
Рідні військових заявили, що там багато зниклих безвісти Командира бригади звинувачують у тому, що він віддає «злочинні накази»
Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський доручив провести перевірку 59-ї мотопіхотної бригади після скарг на командира з'єднання Богдана Шевчука, повідомила прес-служба Генштабу ЗСУ.
У зону відповідальності бригади направлено робочу групу на чолі з начальником Військової служби правопорядку ЗСУ, йдеться у повідомленні відомства. Мета перевірки – з'ясувати ситуацію у 59-й бригаді та обставини нещодавніх втрат серед бійців підрозділу.
Скарги на командування 59-ї бригади та вимоги провести перевірку щодо Шевчука з'явилися останні кілька днів. 13 липня дружина одного із зниклих безвісти військових Вероніка Барда опублікувала звернення сімей бійців 59-ї бригади та прикомандованих до неї з'єднань. На посаду, зокрема, звернуло увагу українське видання «Суспiльне Донбас».
Останнім часом ми з тривогою спостерігаємо масові зникнення наших рідних у Покровському районі Донецької області. Багато хто з нас втратив зв'язок зі своїми синами, чоловіками та братами. Командування не надає жодної інформації про їхню долю, що викликає у нас глибоке занепокоєння та розпач», — йдеться у зверненні.
Крім того, заявили автори звернення, командування відправляє на передову хворих бійців або військових без бойового досвіду. Сім'ї військовослужбовців вимагали провести розслідування дій командирів 59-ї бригади, забезпечити «належні умови» для служби військових на передовій, у тому числі медичну допомогу та регулярне інформування родичів про стан та місцезнаходження їхніх близьких.
14 липня зі зверненням до президента України Володимира Зеленського з приводу ситуації у 59-й бригаді публічно звернулася парамедик медичного батальйону «Госпітальєри» Катерина Поліщук (позивний Пташка) – учасниця оборони Маріуполя та заводу «Азовсталь». Вона заявила, що більше року перебувала на фронті «пліч-о-пліч з 59 ОМПБр», і попросила провести службову перевірку щодо командира бригади Богдана Шевчука, який очолив бригаду у квітні 2024 року.
Оскільки тисячі військовослужбовців досі залишаються виконувати бойові завдання у зоні ведення бойових дій під керівництвом Шевчука, прошу вас, пане верховний головнокомандувач, звернути увагу та провести службову перевірку за фактами злочинних наказів, свідомої недбалості, нехтування життям та здоров'ям особового складу.
Поліщук звинуватила командира у «нелюдському та непрофесійному відношенні». Вона стверджує, що накази Шевчука спрямовані «виключно на отримання додаткових зірочок», а його дії, «егоїзм та сліпий кар'єризм» командування призвели до «загибелі великої кількості військовослужбовців», зокрема високопоставлених. Парамедик додала, що припиняє співпрацю із бригадою.
У відповідь на її звернення офіцер 59-ї бригади Сергій Цехоцький пояснив, що Поліщук не служила у бригаді, а співпрацювала із військовими як волонтер. Він заявив, що для оцінки командування потрібні підстави, а критика «б'є за моральним духом» військовослужбовців. На його думку, таке не можна обговорювати публічно.
«Робити висновки та оцінювати роботу будь-якого командира — це зовсім неправильно. Для цього треба мати певну освіту, знання тощо. А давати оцінку, бо хтось десь десь сказав... Наша бригада на цьому напрямі тримає цю інтенсивну оборону місяцями, практично не здавши позиції. Є втрати, на жаль, це дуже боляче переносимо. Щоб говорити про те, що той командир добрий, а той поганий, треба мати якісь підстави», – сказав Цехоцький.
У червні начальник штабу бригади «Азов» Богдан Кротевич написав заяву до Державного бюро розслідувань України із закликом перевірити діяльність військового генерала, який, за його словами, «убив більше українських військових, аніж будь-який російський генерал». Невдовзі після цього Зеленський без офіційного пояснення причин звільнив командувача Об'єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенанта Юрія Содоля.