Шлях Ірини Фаріон. Чим запам'яталася екс-нардепка, яку вбили у Львові
Ірина Фаріон, яка померла 19 липня сьогодні у Львові від отриманих після замаху поранень, безумовно, була помітним українським політиком. Її дії та заяви викликали вкрай жорсткі дискусії у суспільстві.
Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини
Народилася Фаріон у 1964 році, закінчила Львівський держуніверситет. 1988 року стала членом КПРС. Характеристику для вступу до партії їй підписав майбутній комендант Майдану та голова Нацбанку Степан Кубів (у 80-ті роки він був комсомольським функціонером).
2012 року Фаріон стала нардепом від фракції "Свобода".
Але всеукраїнської популярності вона набула ще раніше – у 2010 році, коли, будучи депутатом Львівської облради, відвідала дитячий садок і обурилася тим, що діти називали себе Мишко, Ліза, Маша, Альона. Фаріон заявила малечі, що з такими іменами їм треба "збирати валізи і їхати до Московії".
Це спричинило тоді дуже великий скандал. І з того часу за Фаріон закріпився образ найрадикальнішої прихильниці українізації, який вона постійно підтримувала.
На початку повномасштабної війни виступила із критикою на адресу біженців зі сходу, які говорять у Львові російською мовою.
У січні 2023 року сказала, що її онук вчить російськомовних дітей українській мові "за допомогою свого маленького кулачка".
А у листопаді того ж року потрапила у скандал, заявивши, що не вважає українцями російськомовних військових, зокрема з бригади "Азов": "Я не можу назвати їх українцями, якщо вони не говорять українською мовою. Нехай тоді себе назвуть російськими".
З різкою відповіддю на це виступив замкомандира 3-ї окремої штурмової бригади Максим Жорін. Він сказав, що правоохоронним органам потрібно звернути увагу на діяльність Фаріон, "яка розколює українське суспільство за фізичними методичками".
А начштабу "Азова" Богдан Кротевич назвав Фаріон "відвертою посібницею російської пропаганди".
У відповідь Фаріон заявила про загрозу "більшовізації" української армії та написала звернення на ім'я Зеленського, Залужного та Умарова з вимогою розібратися з Кротевичем та Жориним.
Однак у цьому конфлікті влада тоді виступила проти Фаріон. Близькі до Банкової телеграм-канали та ЗМІ її розкритикували, а СБУ почала розслідувати кримінальну справу проти екс-нардепа.
І це було, мабуть, єдиним прикладом після лютого 2022 року настільки жорсткої реакції влади на "наїзда" російською мовою. Що, втім, можна пояснити: у ЗСУ служать дуже багато російськомовних і подібні заяви могли підірвати моральний дух армії.
Внаслідок скандалу екс-нардепа було звільнено зі Львівської політехніки, де викладала, щоправда, потім через суд відновилася. І від своїх заяв про російськомовних військових також не відмовилася.
Враховуючи, що за життя Фаріон конфліктувала з дуже широким колом осіб, версії про те, хто і чому її вбив можуть бути різні.
Але зазначимо, що це перше таке гучне вбивство політика в Україні з початку повномасштабної війни.