США оснастять F-16 для України сучасною зброєю

Коментарi:

Перші винищувачі F-16 мають прибути в Україну цього літа, але досі не було відомо, яке озброєння буде поставлене разом із ними. Хоча самі літаки надають європейські країни, бойове обладнання надійде із США, пише The Wall Street Journal.

Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини

Пентагон надасть озброєння для боротьби і з наземними, і з повітряними цілями в достатній кількості, щоб задовольнити потреби України, розповів високопоставлений американський чиновник:

Ми впевнені, що зможемо поставити всю цю [зброю] принаймні у критично необхідних обсягах, які їм потрібні.

Зброя для F-16, яку відправляють США, включає:

  • ракети AGM-88 HARM класу «повітря-земля»,
  • комплекти Joint Direct Attack Munition збільшеної дальності, які перетворюють некеровані бомби на «розумну» зброю,
  • так звані бомби малого діаметра, які вибухають з малим радіусом ураження,
  • удосконалені ракети «повітря-повітря» середньої дальності, відомі як AMRAAM,
  • ракети класу "повітря-повітря" малої дальності AIM-9X.

Європейські країни не хотіли постачати зброю для F-16, оскільки її запаси у них обмежені. Тому, за словами джерела WSJ, було вирішено, що вони зберуть кошти, на які його буде закуплено у США.

«Літак без зброї нічого не вартий», – каже генерал-майор Рольф Фолланд, командувач Королівських ВПС Норвегії, яка разом із Бельгією стала другою парою країн, що оголосила про постачання F-16 Україні. Перші винищувачі від Норвегії та Данії зараз передаються Києву, але коли і скільки вони надійдуть, зберігається в секреті.

Загалом Україна отримає близько 80 літаків, але частинами: Данія, наприклад, виділятиме їх протягом восьми місяців. За інформацією The New York Times, цього року здійснювати бойові вильоти, мабуть, зможуть лише близько десятка F-16, до яких буде прикріплено близько 20 пілотів, що пройшли навчання на Заході.

Темпи постачання винищувачів пов'язуються до підготовки льотчиків, що йде повільно. Досвідчені пілоти потрібні на фронті, а ті, хто таки вирушив на навчання, спочатку мають пройти курси англійської зі спеціальною термінологією, а потім уже переходити до тренувань. Повний курс підготовки датських пілотів перевищує чотири роки, а українські витратили на неї лише рік, сказала WSJ людина, яка знає про це. США зараз вивчають можливість розширити програму для українців.

Ще одне складне питання – обслуговування літаків. Зараз передбачається, що українські технічні фахівці, які проходять підготовку, виконуватимуть більшу частину робіт усередині країни. Більш складні роботи, такі як обслуговування двигунів, за словами представника Пентагону, поки що доведеться виконувати за кордоном. Ідуть також переговори про те, щоб європейські країни надсилали в Україну підрядників для обслуговування F-16.

Коли літаки таки надійдуть на бойове чергування, вони будуть обмежені у завданні ударів по російській території – як і у випадку з іншими видами озброєнь із США, сказав американський чиновник. Україні буде дозволено використовувати їх лише у відповідь на атаки з іншого боку кордону. І хоча вона хотіла б використати F-16, щоб вони підлітали до кордону та обстрілювали російські об'єкти, така тактика, за словами американського чиновника, нереальна за нинішніх умов через загрозу з боку російських засобів ППО.

Винищувачі можуть використовуватися для прикриття наземних військ з повітря або блокування підльоту російських літаків, які з початку року почали закидати українські позиції тисячами руйнівних бомб.