Україна почала застосовувати F-16 для захисту неба від російських ударів

Коментарi:

Винищувачі F-16, які прибули в Україну, вже здійснили перші бойові вильоти — українські військові використовували літаки як засоби протиповітряної оборони.

Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини

Представник Повітряних сил ЗСУ у розмові з виданням The Telegraph не заперечував цього. При цьому Україна поки що офіційно не підтвердила прибуття в країну американських винищувачів. «Ми не коментуватимемо це: ні "так", ні "ні". <...> Для нас це фактор суттєвого виживання», – заявив радник керівника офісу президента Михайло Подоляк.

За даними The Times, наразі Україна отримала шість F-16 від Нідерландів. До кінця 2024 року Київ розраховує, що йому передадуть 20 винищувачів, писала The Washington Post. Загалом Україні було обіцяно 79 F-16 із Бельгії, Данії, Норвегії та Нідерландів. При цьому український президент Володимир Зеленський говорив, що для успішного протистояння Росії у повітрі потрібні 120–130 винищувачів.

Як уточнювала WaPo, передані Україні літаки будуть оснащені ракетами класу "повітря – повітря" AMRAAM, "повітря – земля" AGM-88 HARM, "повітря – повітря" малої дальності AIM-9X та комплектами високоточного наведення для бомб Joint Direct Attack Munition.

Головнокомандувач Збройних сил України (ЗСУ) Олександр Сирський раніше говорив, що F-16 будуть «за 40 км або більше» від лінії фронту, щоб їх не збила російська армія. За його словами, винищувачі будуть ефективно знищувати російські крилаті ракети і завдавати ударів по наземних цілях.

Після передачі Києву 20 F-16 до кінця року в бойових вильотах зможуть брати участь не більше десятка винищувачів, до яких буде прикріплено близько 20 пілотів, що пройшли навчання, писала The New York Times. Це пов'язано з невеликою кількістю українських льотчиків, які здатні керувати американськими винищувачами, уточнювали співрозмовники газети.

Процес навчання пілотів F-16 у країнах займає близько чотирьох років. Після цього американські льотчики зазвичай проводять не менше року у своєму підрозділі перед направленням на місце служби, «а ці хлопці вирушать одразу в бій», говорив The Wall Street Journal американський чиновник про українських пілотів.