6 серпня – Преображення Господнє: традиції, обряди і звичаї Яблучного Спаса
Сьогодні, 6 серпня, православні українці святкують Преображення Господнє за новим церковним календарем. У народі цей день називали Яблучний Спас
У серпні в стародавні часи святкували кілька Спасів – їх пов'язували за часом з дозріванням овочів, фруктів, зернових культур та інших дарів землі.
До наших днів збереглися три Спаса-яблучний, медовий і Горіховий, в яких народні та церковні традиції тісно переплелися.
"Спас" – це скорочена форма від слова Спаситель-всі три Спаса в церковному календарі пов'язані з Сином Божим і з його діяннями.
Яблучний Спас
Другий, або Яблучний, Спас відзначали в дохристиянські часи в кінці збору врожаю. Він нагадував народу про велику силу природи і її неоціненні дари.
У свято родючості влаштовували веселі гуляння з піснями і танцями і приносили богам в жертву плоди в подяку за хороший урожай.
Церква з прийняттям християнства пов'язала народне торжество зі святом Преображення Господнього. Згідно з Писанням, Господь, коли молився на горі Фавор зі своїми учнями, повністю змінився-обличчя його просяяло, А одягу стали сліпуче білими.
Яблучний Спас стали називати Спас на горі завдяки цьому божественному явищу.
Тому кожна людина в цей день повинен задуматися про праведність свого життя і змінити її на краще.
Яблучний Спас також називали святом перших плодів, перші Осеніни, Горохів день, середній Спас і так далі.
Традиції та звичаї свята
У Яблучний Спас, за традицією, святкові служби проходять у всіх діючих православних храмах, де віруючі сповідаються і причащаються. Люди здавна вважали, що Господь посилає на людей своє благословення в Яблучний Спас.
Після богослужіння в храмах, за традицією, освячуються фрукти-звичай цей сходить до Старого Завіту. У ті далекі часи в храм для благословення люди несли злаки і грона винограду в знак подяки Всевишньому.
Але виноград ріс не скрізь, і люди стали освячувати яблука, збір яких припадав на Яблучний Спас. Відповідно, головним символом свята стали яблука, які уособлюють достаток і благополуччя.
Парафіяни, за традицією, донині несуть кошики з виноградом, яблуками та іншими плодами до церкви, які, за звичаєм, починають їсти тільки після обряду освячення.
На Яблучний Спас, за давнім повір'ям, ангели пригощають яблуками душі дітей на небесах. Тому батьки, які втратили своїх чад, після обряду освячення роздавали частування в храмі або частина яблук залишали на могилках.
На кладовищі, за традицією, і сьогодні йдуть після церковної служби і поминають всіх покійних родичів, а не тільки дітей.
Щоб благословити посів запрошували священика і на поля.
У свято забороняються будь-які роботи по дому, шиття, прання та будівельні роботи – на Яблучний Спас можна тільки готувати їжу і збирати урожай.
На другий Спас, за традицією, печуть яблучні пироги з додаванням меду. На святковий стіл також подають млинці з різними начинками, солодкі каші, печені яблука, компот зі свіжих фруктів.
Також пригощали всіх сусідів і друзів, а ввечері всі разом йшли в поле і з піснями і танцями проводжали літо.
На Яблучний Спас Успенський піст все ще триває, тому православним заборонено їсти будь-яку їжу тваринного походження. У свято Преображення Господнього церковним статутом дозволяється вживати рибу і випити трохи вина.
У Яблучний Спас господині, за старовинним звичаєм, проводили ритуал по очищенню будинку. Для обряду використовували яблука і церковну свічку. Зокрема, розрізали плід на дві половинки, діставали серцевину, свічку ставили в одну з половинок і з нею обходили будинок.
Під час обряду читали молитви і просили Господа дарувати родині мир і злагоду, а житло захистити від негараздів і лихого ока. Потім міцно пов'язували дві половинки яблука мотузкою, забирали його подалі від будинку і закопували в землю. Готувати частування господині починали, завершивши обряд очищення.
У Яблучний Спас з торгів продавали цілі вози з яблуками, а люди, що мали сади, пригощали плодами хворих, сиріт і жебраків.
Прикмети свята
До наших днів збереглося дуже багато прикмет і ворожінь, пов'язаних з Яблучним Спасом. У народі вірили, що перше з'їдене яблуко розповість про майбутнє. Кисле яблуко вказувало на неприємності, солодке – на радість і щастя, кисло-солодке пророкувало міцну сім'ю, спокій і затишок в домі.
Дівчата, загадуючи своє найзаповітніше бажання, часто з'їдали перше яблучко, умочуючи його в мед. За прикметами, бажання обов'язково здійсниться, якщо прохання йде від чистого серця.
Багато прикмет пов'язано і з погодою – дощ на Яблучний Спас обіцяв мокру і холодну зиму. А ось сонце і тепло в Свято – явна прикмета, що зима буде сніжною, але без сильних морозів.
У Яблучний Спас не можна проганяти мух, якщо вони сядуть на руку, щоб не злякати щастя.
Північний вітер під час посіву – хороша прикмета, яка вказує, що колосся пшениці вродить великими.
За прикметами, скоро настане холодна і дощова осінь, якщо почався дрібний дощ і бджоли збираються в рій. Якщо бджоли злітаються на мед – явно в будинку буде достаток.
Пожовкле листя на деревах на Яблучний Спас – прикмета, що незабаром сильно похолодає.
Займатися шиттям на свято – недобре, «порушник» все життя буде лити сльози.
Багато Шпаків на деревах – до суворого січня.
Яблучний Спас, за народними прикметами, означає настання осені і перетворення природи – ночі після 19 серпня стають набагато холодніше.
Матеріал підготовлено за матеріалами з відкритих джерел