"Вони сиділи в лісі, пили каву". Як ЗСУ вдалося організувати вторгнення до Росії

Коментарi:

Вторгнення українських підрозділів у Курську область виявилося повною несподіванкою для російського командування та частин на місцях.

Операція за участю різних родів військ Збройних сил України (ЗСУ) супроводжувалася новаторським підходом до забезпечення прориву, який кореспондент Forbes, який спеціалізується на бойових дронах, назвав «електронним бліцкригом».

Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини

Підрозділ Володимира, члена екіпажу американського броньованого автомобіля "Страйкер" (Stryker), увійшов на територію Росії серед білого дня, розповів він Financial Times, о 13 год. у вівторок, 6 серпня: "Ми були одними з перших". На превеликий подив Володимира, його 82-а окрема десантно-штурмова бригада ЗСУ не зустріла жодного опору. Незабаром екіпаж натрапив на російських солдатів, які «сиділи в лісі та пили каву за столом: а ми «Страйкером» прямо у стіл... Першого дня ми поклали багатьох із них. Вони були не озброєні і не чекали на нас.

За словами Володимира, не бажаючи повторювати долю товаришів по службі, «десятки» російських солдатів склали зброю і здалися.

У міру просування частини ЗСУ почали окопуватися і чекати удару у відповідь з боку Збройних сил РФ. Якого, знов-таки на подив, не було. Щоправда, російські літаки почали скидати на них бомби, що планують, також з'явилися ударні безпілотники «Ланцет». Українці зазнали втрат у живій силі та західній техніці, але продовжили рух уперед. «Спочатку було важкувато, але потім полегшало», – сказав FT інший член екіпажу Роман уже на території Сумської області, куди вони відбуксували підбитий у п'ятницю «Страйкер».

В операції беруть участь підрозділи щонайменше шести бригад ЗСУ, пише газета з посиланням на українських солдатів та аналіз фото- та відеоматеріалів, розміщених у соціальних мережах (минулого тижня повідомлялося про чотири). В одній бригаді може бути від 1 до 8 тисяч військовослужбовців. Задіяні авіація, артилерія та ракетні системи. Але чи не головним елементом стали засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ) та дрони, які навіть навчилися збивати російські гелікоптери та атакувати безпілотники, щоб ті не заважали руху військ.

«Це, схоже, досить добре скоординована та спланована загальновійськова операція, – сказав The New York Times військовий аналітик Франц-Штефан Гаді із Міжнародного інституту стратегічних досліджень. – У ЗСУ є РЕБ, які вони розгорнули, щоби придушити засоби оперативного управління російськими частинами. Існують системи ППО, які були перекинуті в [Курську область] для прикриття наступаючих. І є дуже ефективні механізовані формування, які просуваються вперед доволі впевненими темпами».

Схожим чином описує початок операції Forbes, ґрунтуючись на аналізі відкритих даних та коментарях російських військових блогерів. Було застосовано нову тактику, яку нещодавно випробували у Харківській області. Виявивши основні частоти прикордонних мереж радіозв'язку та управління російськими дронами ЗСУ заглушили їх потужними генераторами перешкод. Залишивши російські частини без зв'язку та розвідувальних дронів, які могли б викликати вогонь артилерії та підкріплення, українці під прикриттям виведених на першу лінію засобів РЕБ запустили величезну кількість своїх дронів, які очистили шлях військам. Ті безперешкодно просунулися, закріпилися на позиціях, після чого кошти РЕБ знову висунули вперед, і схема була реалізована заново.

Коли війська закріплюються на позиціях, їх щоночі замінюють свіжі частини, що підійшли з тилу, розповідає The Economist з посиланням на учасників операції. Прорив виявився настільки ефективним, що ЗСУ могли зайняти вже понад 40 населених пунктів за оцінкою проекту Deep State, близького до Міністерства оборони України. Вріо губернатора Курської області Олексій Смирнов доповів Володимиру Путіну, що українській армії вдалося взяти під контроль 28 населених пунктів та 480 кв. км. За інформацією головкома ЗСУ Сирського, його війська контролюють вже близько 1000 кв. км.

«Російські опинилися в повному замішанні, – каже Метью Севілл, директор з військової справи Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень. – Але тримати в Росії сили будь-якого розміру та захищатися від контратак буде складно з огляду на обмежені резерви України».