Україна відновить експорт електрики, незважаючи на втрату понад 60% електростанцій
Україна з 25 серпня відновить експорт електроенергії до інших країн, повідомляє «Укренерго».
В енергосистемі країни почав спостерігатися профіцит після зменшення споживання електрики через спад спеки, зазначає компанія.
«Вже завтра (24 серпня – ред.) буде проведено аукціон на доступ до міждержавних перетинів за напрямами Румунії, Угорщини та Молдови. Це дозволить уникнути обмежень для українських виробників електроенергії», – інформує «Укренерго». Експорт електрики відбуватиметься лише у періоди максимальної активності сонячних електростанцій, уточнили у компанії.
До повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році Україна виробляла близько 55 гігават електроенергії, що робило її одним з лідерів за цим показником у Європі. Однак, за даними Financial Times, що посилається на високопосадовців, після нападу РФ загальний обсяг електрогенерації в країні скоротився до менш ніж 20 гігават. Таким чином, Україна втратила майже 64% своїх енергетичних потужностей через російську агресію.
Росія повернулася до ударів по енергетичній інфраструктурі України цієї весни. Якщо взимку 2022-2023 років. під удари дронів і ракет потрапляли в основному електророзподільні підстанції та трансформатори по всій країні та їхню роботу вдавалося швидко відновлювати, то навесні 2024-го російська армія почала масажувати обстріли самі електростанції. Ціль — «повністю їх зруйнувати, тому що електростанцію неможливо відбудувати за короткий час», пояснював гендиректор ДТЕК Максим Тимченко.
Президент Володимир Зеленський у червні заявляв, що російські війська знищили практично всі теплові електростанції у країні. Він закликав європейських партнерів якнайшвидше розпочати відновлення енергетичного комплексу України, щоб встигнути до настання зими.
Наприкінці липня перший заступник голови комітету з енергетики та ЖКГ Олексій Кучеренко повідомив, що в Україні тимчасово зупинили видобуток вугілля через пошкодження електростанцій. «У нас немає критичної проблеми з вугіллям, оскільки, навпаки, компанії державні та приватні, які володіють чи добувають вугілля, по суті це компанія ДТЕК та державні компанії, які підпорядковані Міненерго. Вони, навпаки, сьогодні припиняють видобуток вугілля, бо, по суті, його нема куди подіти. Блоки [електростанцій] зруйновані, на експорт наше вугілля не йде», – пояснив він.
Також зазначимо, що з 1 червня в Україні підвищили в 1,6 рази тарифи на електроенергію для населення під приводом фінансування ремонту пошкоджених енергооб'єктів.