Російські та китайські шпигуни вербують в ЄС тих самих політиків

Коментарi:

Європейські політики, які добровільно диктаторам і виступають проти ліберальної демократії, стали ласим видобутком для російських і китайських шпигунів і пропагандистів.

Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини

Не те що Москва і Пекін, домовившись про «безмежне партнерство», стали б координувати дії своїх спецслужб, кажуть європейські розвідники та експерти. Скоріше, вони звертаються до того самого «кадрового резерву» антизахідних західних політиків.

Росія та Китай мають низку спільних цілей — послабити Захід, підірвати підтримку України, внести розбрат у лави демократичних країн, сказав в інтерв'ю Politico Міхала Коуделка, голова служби внутрішньої розвідки Чехії: "Те, що одні й ті самі люди можуть слугувати інтересам Російської Федерації та Народної республіки Китай — не збіг. Але причина полягає не в співпраці та координації дій розвідслужб цих країн, а в тому простому факті, що вони ворожі сьогоднішньому «колективному Заходу».

За словами Коуделки, західні спецслужби мають свідчення того, що Росія і Китай намагаються вербувати агентів в одному і тому ж середовищі — європейських політиків, які дотримуються крайніх поглядів і виступають з антизахідних позицій. При цьому формальна співпраця між російськими та китайськими шпигунами залишається обмеженою.

Високопоставлений представник європейської розвідки вперше публічно висловився про шпигунські операції Росії та Китаю після того, як у березні Чехія та Бельгія повідомили про розкриття масштабної російської операції впливу, зазначає Politico. Її частиною був празський ресурс Voice of Europe, створений кумом Володимира Путіна Віктором Медведчуком та його давнім партнером Артемом Марчевським. Voice of Europe не тільки поширював російську пропаганду 16 мовами, через нього також перераховувалися гроші кандидатам, які симпатизують Росії, на виборах до Європарламенту.

Як з'ясувалося, кілька постійних учасників програм Voice of Europe отримували гроші також від Китаю. За підозрою у шпигунстві на користь Китаю влада Німеччини заарештувала помічника Максиміліана Краха, члена ультраправої партії «Альтернатива для Німеччини» («АдГ»). Це сталося за кілька днів після того, як Крах, який також очолював список «АдГ» на виборах до Європарламенту, був названий одним із ключових учасників Voice of Europe. «Україна має стати демілітаризованою буферною зоною», — говорив він в одній із передач, повторюючи слова Володимира Путіна.

Бундестаг ФРН також зняв у травні імунітет з іншого члена «АдГ» Петра Бістрона: поліція підозрювала його в отриманні грошей за допомогу у поширенні російської пропаганди через Voice of Europe. За інформацією Der Spiegel, чеська розвідка записала його розмову з Марчевським, де політик скаржився на надто великий номінал отриманих банкнот.

Здебільшого таких людей довгий час «використовували росіяни, а потім останнім часом за них взялися китайці», — сказав Politico незалежний дослідник Філіп Йіроус, який спеціалізується на Китаї. На його думку, це може пояснюватися тим, що китайці вважають таких людей «сприйнятливішими до будь-яких обіцянок, які ті можуть їм дати». Йіроус додав: "Ідеологія безперечно є фактором [вербування], важливішим, ніж гроші".

Одна з ключових фігур китайської шпигунської мережі в Європі – Деніел Ву, офіцер китайської розвідки, пише Йіроус у статті для Jamestown Foundation. Він працював із крайніми політиками Бельгії, Німеччини, Польщі, Чехії, деякі з яких допомагали Росії — зокрема, приїжджали спостерігачами на референдум у Криму у 2014 р. та вибори у сепаратистських районах Донбасу, щоб підтвердити їхню легітимність.

Ще один із прикладів перехресного вербування — бельгійський політик-націоналіст Франк Крейєльман, зазначає Politico. Він був виключений з партії «Фламандський інтерес», яка виступає за незалежність Фландрії після сенсаційного журналістського розслідування в 2023 р. Воно показало, що Крейельман приймав гроші від китайського шпигуна в обмін на виконання різних завдань, корисних для Пекіна. Раніше Крейєльман був відомий своєю проросійською позицією, їздив до Москви і публічно виступав проти західної допомоги Україні.

«Російські шпигунські мережі виявилися благодатним ґрунтом для використання цивільним і військовим розвідками КНР», а помічники парламентаріїв і колишні законодавці з добрими зв'язками є ідеальними об'єктами для збору розвідданих та маніпулювання, пише Йіроус: "У міру подальшого зближення Китаю і Росії ймовірністю працювати на обидві авторитарні держави".