Україна в суді Гааги вимагає знести Кримський міст

Коментарi:

Україна звинуватила Росію у спробі незаконно захопити контроль над Азовським морем та Керченською протокою.

Воротами, які забезпечують доступ до акваторії, є Кримський міст, який необхідно прибрати, заявив представник Києва на суді в Гаазі.

Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини

Україна вже двічі намагалася підірвати Кримський (Керченський) міст, який є транспортною та символічною прив'язкою Криму до Росії. Тепер вона намагається домогтися його ліквідації у юридичний спосіб. «Росія хоче забрати собі Азовське море та Керченську протоку, тому на вході [в них] вона побудувала величезні ворота, щоб не пускати міжнародні судна, при цьому дозволяючи захід невеликим російським річковим судам», – заявив представник України Антон Кориневич на першому засіданні Постійного арбітражу у Гаазі.

Позов було подано у 2016 р., через два роки після анексії Криму. Україна звинувачує Росію в тому, що побудувавши міст, вона порушила Конвенцію ООН з морського права, заборонила українським рибалкам вести традиційний промисел, завдала шкоди навколишньому середовищу та пограбувала підводні археологічні об'єкти. Кориневич заявив колегії арбітрів, передає AP:

Росія вважає, що ця справа не підпадає під юрисдикцію арбітражного суду. Якщо ж арбітри вирішать навпаки, вони мають відхилити претензії Києва, заявив представник Росії Геннадій Кузьмін. «Висунуті Україною звинувачення у цій справі, звичайно, абсолютно безпідставні та безперспективні», оскільки йдеться про «внутрішні води» Росії, сказав він.

Режим внутрішніх вод (частина моря між узбережжям та «вихідною лінією», від якої відраховуються територіальні води, прилегла зона, виняткова економічна зона та межі шельфу) визначається державою, а не Конвенцією ООН.

Після анексії Криму 19-кілометровий міст став важливим чинником інтеграції півострова до Росії. За його будівництво, яке розпочалося у лютому 2016 р., відповідала компанія друга Володимира Путіна Аркадія Ротенберга «Будгазмонтаж». Міст використовувався для доставки солдатів та зброї перед російським вторгненням і згодом для постачання угруповання, яке захопило південні території України.

Служба безпеки України організувала дві диверсії із метою підірвати міст. 8 жовтня 2022 р. (наступного дня після дня народження Путіна) на мосту було підірвано вантажний автомобіль, що призвело до обвалення двох прольотів автодороги та сильної пожежі на залізничній частині. А 17 липня 2023 р. вибух зруйнував один із автодорожніх прольотів.