Агентів, які працюють в Україні на окупованих територіях, не розкривають «ні перед ким»
Як Сили спеціальних операцій України шукають та готують агентів для розвідки та диверсій на територіях, які захопила Росія
Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини
Військовослужбовець Сил спеціальних операцій (СЗО) ЗСУ розповів виданню Hromadske, як Україна шукає та готує учасників руху опору для розвідки та диверсій на окупованих Росією територіях. Ім'я та звання військового, який поговорив із журналістами, не розкриваються. У статті його називають Сашком. Стверджується, що співрозмовник Hromadske служить в українській армії понад 20 років, з 2014 бере участь у війні з Росією.
"Мій напрямок – підготовка учасників руху опору для розвідувальної, диверсійної, підривної та партизанської діяльності на окупованих Росією територіях", – заявив він. За його словами, одне із завдань СЗГ на захоплених РФ територіях України — «підняти градус невдоволення окупаційною владою».
У ССО людей, які працюють в Україні на окупованих територіях, називають «конфидентами», оскільки вони працюють на конфіденційній основі. Сашко запевняє, що ССО не розкривають учасників опору «ні перед ким» і роблять усе можливе, щоб їх захистити.
Кожного «конфідента» готують до виконання конкретного завдання: від малювання проукраїнських графіті та розповсюдження листівок до підготовки місць зберігання зброї, підриву мостів та вбивств російських військових. «Головне для наших конфідентів — пильність та конспірація. Тому що вони є складовими їхньої безпеки. Наша залучена особа на окупованій території може сподіватися лише на себе. Отже, ми повинні його навчити не наражатись на небезпеку», — розповів військовий.
Пошук «конфідента» проводять через різні канали, а кандидати проходять ретельну перевірку. Як вона відбувається, Сашко розповідати не став, пославшись на таємність. Спочатку українські військові знаходять людей, «які патріотично та сумлінно готові виконувати завдання руху опору». Потім серед них обирають тих, хто зможе виконувати цю роботу.
За словами військового, ЗСУ не працюють лише з неповнолітніми та недієздатними людьми та віддають перевагу жителям вже окупованих регіонів чи територій, які можуть бути захоплені. Тих, хто пройшов відбір, готують як дистанційно, так і очно — як стверджується, «у максимально безпечних для конфіденційних умов», у тому числі за межами захоплених РФ територій. При цьому про те, що людина співпрацює з Україною, не повинні знати навіть члени її сім'ї, за винятком випадків, коли вони працюють разом на українських військових.
У ССО навчають учасників опору адекватно оцінювати обстановку та ризики, не виділятися серед інших людей та не привертати до себе уваги. Сашко стверджує, що для кожного «конфідента» військові розробляють індивідуальний сценарій поведінки, якого той має дотримуватись.
Буває, що для виконання завдання ССО людина має стати частиною окупаційної влади. Працювати, наприклад, у місцевій окупаційній адміністрації, вести якийсь проросійський сайт. І тоді ми готуємо людину до такого подвійного життя, до того, що їй доведеться на російському телебаченні прославляти Росію та Путіна. А про те, що він у цей час працює в Україні, знатиме в СЗГ обмежене коло. Йому буде дуже тяжко. Але ССО має відповідні документи, і настане час, коли ця людина зможе відкритися, що працювала на Україну.
Якщо в українського агента «здають нерви» чи йому щось загрожує, представники ССО вивозять його разом із сім'єю, стверджує співрозмовник Hromadske. Він заявив, що план евакуації розробляється, як тільки конфідент починає працювати на Сили спеціальних операцій.
Буває, що ФСБ навіть не знає, що спіймала нашого конфідента, — це тоді, коли росіяни зайшли на щойно окуповану територію і заарештовують усіх підряд. Серед арештованих можуть бути наші люди, яких ми заздалегідь підготували до роботи в окупації.
Інший варіант — коли нашого конфідента заарештовують, бо ФСБ його вирахувала. Саме для цих випадків конфідентам під час навчання дають мінімум інформації про тих людей з руху опору, з якими вони дистанційно працюють. Так, є випадки, коли наші конфіденти гинуть у лапах ФСБ. Але війна — це війна, а не дитячі ігри у розвідників.