США мають намір остаточно поховати плани Путіна щодо масштабного експорту ЗПГ

Коментарi:

Санкційне переслідування російського проекту «Арктик СПГ 2» та пов'язаних з ним танкерів виявилося успішним. США мають намір продовжувати «закручувати гайки», щоб позбавити Росію доходів від експорту газу, благо самі здатні замістити російські постачання.

Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини

"Наша мета щодо Росії проста – скоротити доходи, які вона отримує від своїх нафтогазових ресурсів", – сказав в інтерв'ю Bloomberg Джеффрі Пайатт, помічник міністра енергетики і колишній посол США в Україні.

Проект «Арктик ЗПГ 2» так і не зміг подолати наслідки введених у листопаді минулого року санкцій. Компанія «Новатек», що його реалізує, планувала почати експорт у I кварталі 2024 р., але досі жодне судно не доставило газ покупцям. Понад півроку організувати його вивезення просто не виходило, а у серпні кілька танкерів з тіньового флоту, який за аналогією з нафтовим стала формувати Росія, прийняли вантаж на борт. Але США одразу ввели санкції проти них, а також ще кількох суден, які могли зайнятися вивозом.

В результаті два вантажі були передані до плавучого сховища «Саам ПСГ» у Мурманській області. Також два танкери, прийнявши газ на «Арктик СПГ 2», вирушили на схід Північним морським шляхом (СМП), навіть не маючи на це дозволу від «Головвсеморшляху». Повторити їхній «подвиг» (вони не є танкерами льодового класу) найближчим часом ніхто не зможе: жовтень — останній місяць, коли такі судна мають шанс пройти СМП, оскільки потім льодове покриття стане занадто міцним. Готових до експлуатації танкерів льодового класу у «Новатека» зараз немає.

Російські чиновники та топ-менеджери «Новатека» відчайдушно займаються пошуком ринків збуту для «Арктік СПГ 2», пропонуючи значні знижки, але поки що ніхто не наважується прийняти санкційну продукцію. «Ми не купуватимемо [постачання з] „Арктик СПГ 2“. Ми не купуємо жодних санкційних товарів. Те, на що накладено широких санкцій, ми не чіпаємо», — заявив наприкінці вересня міністр нафти Індії Панкадж Джайн.

Володимир Путін розраховував, що до 2030 р. Росія більш ніж утричі збільшить річне виробництво ЗПГ до 100 млн. тонн. Таким чином, «Арктик ЗПГ 2» мав би забезпечувати приблизно п'яту його частину. Жорсткі санкції щодо проекту частково пояснюються тим, що найбільшим постачальником ЗПГ є США, що дає їм більшу свободу маневру. Такої свободи у Вашингтона та його союзників немає щодо нафти, тому вони намагалися обмежити лише ціну її експорту, але не обсяги постачання.