Ізраїль залишив Путіна без іранських балістичних ракет
Удари ізраїльської армії по військових об'єктах Ірану, завдані в ніч проти 26 жовтня, можуть позбавити Росію іранських озброєнь, які Кремль закуповує для війни в Україні.
Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини
В результаті атаки Ізраїлю, в якій брали участь близько 100 літаків ВПС, у тому числі стелс-винищувачі F-35, були вражені ключові заводи іранської ракетної промисловості, повідомили Axios троє знайомих із ситуацією джерела.
За їхніми словами, Ізраїлю вдалося вивести з ладу 12 установок, де вироблялося паливо для іранських балістичних ракет, які у 2024 році почали постачати російській армії. За даними США та ЄС, першу партію ракет Fath-360 малої дальності було доставлено до Росії у вересні. Як мінімум, частина з них, як стверджує Україна, була знищена в результаті обстрілу арсеналу ракетно-артилерійського озброєння біля селища Котлубань Волгоградської області.
Іран не має власних технологій для відновлення знищених виробничих ліній, тому виробництво ракет може зупинитися не менше ніж на рік, стверджують джерела Axios. А це означає, що без іранських ракет залишаться ліванське угруповання «Хезболла», єменські хусити та російська армія, зазначає ізраїльський експерт з Близького Сходу Аншель Пфеффер: «Іран не зможе постачати балістичні ракети Росії протягом багатьох місяців, доки він не відновить свої виробничі потужності».
Крім ракет, Росія закуповує в Ірані дрони «Шахед», а загальні витрати на закупівлю озброєнь за кордоном, включаючи північнокорейські снаряди, досягають 120-150 млрд рублів на квартал, оцінює Яніс Клюге, науковий співробітник німецького Інституту проблем міжнародної безпеки. Це приблизно 15% від внутрішньоросійського фінансування держоборонзамовлення, яке сягає 1 трлн рублів на квартал, підрахував Клюге на основі даних системи «Електронний бюджет».
Ізраїльський удар по Ірану, який став відповіддю на обстріл ізраїльської території, що відбувся 1 жовтня, викликав «глибоку тривогу» в іранському уряді, розповіли The New York Times джерела в Тегерані: в результаті атаки постраждала система ППО, і ключові енергетичні та економічні центри Ісламської республіки залишилися без захисту.
При цьому ізраїльській армії вдалося нейтралізувати кілька російських систем С-300, які Іран закупив у Москви у 2016 році, зазначає аналітик американського Foundation for Defense of Democracies Марк Дубовіц.