Україна підготувала пропозиції для угоди з Трампом у рамках «плану перемоги»

Коментарi:

Поки в Кремлі сподіваються, що Дональд Трамп, який обіцяв зупинити війну в Україні, запропонує Москві вигідну угоду, у Києві сформулювали конкретні ділові пропозиції для того, хто любить транзакційний підхід обраного президента США.

Два з п'яти пунктів «плану перемоги», який Володимир Зеленський представив західним лідерам у вересні, були розроблені спеціально для Трампа, розповіли Financial Times люди, які брали участь у його підготовці.

Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини

Союзники Києва в Європі та США, включаючи високопоставлених республіканців, допомагали розробити пропозиції, які спонукали б адміністрацію Трампа до співпраці, кажуть українські та європейські чиновники. Їхній Зеленський представив Трампу на зустрічі в Нью-Йорку наприкінці вересня.

Одна з ідей – замінити після війни розквартовані в Європі американські війська українцями. Друга (її спочатку допоміг сформулювати сенатор-республіканець Ліндсі Грем, що підтримує Київ) – Україна поділиться із західними партнерами критично важливими природними ресурсами. (У країні, наприклад, є 20% світових запасів титану, а також галій, германій, кварц, які потрібні сектору мікроелектроніки.)

Трамп «зацікавився» цими двома ідеями, сказав FT людина, поінформована про зустріч із ним Зеленського.

Свої пропозиції уряду розробляє і український бізнес, серед них – дати Вашингтону можливість визначати, хто може інвестувати в Україні. Трампу може особливо сподобатися заборона на китайські технології, від яких зараз сильно залежить українська телекомунікаційна галузь, каже людина, яка бере участь в обговореннях, – якщо Київ домовиться замінити їх на американське обладнання.

Україна із сильним сучасним ВПК та сильною армією може допомогти США забезпечити безпеку в Європі, знизити залежність від Китаю та Росії у секторі критичних матеріалів, зберегти енергетичний вплив у Європі, розмірковує Анатолій Амелін, співзасновник та директор економічних програм Українського інституту майбутнього.

Влада може навіть піти на заміну посла в США Оксани Маркарової, розповіли FT знайомі із ситуацією люди. У вересні спікер Палати представників Конгресу республіканець Майк Джонсон звинуватив її у втручанні у виборний процес за організацію візиту Зеленського на військовий завод у Пенсільванії, де були присутні лише представники демократів.

За словами людини, яка бере участь у плануванні, Київ, дедалі невдоволені обережним підходом адміністрації Байдена, почав виробляти свої пропозиції влітку. Мета – "нав'язати свою позицію до того, як Трамп зможе нав'язати свою".

Інша мета – випередити російське керівництво, яке, бачачи успішне, нехай і криваве, просування своєї армії на Донбасі, може розпочати переговори з максимально жорстких позицій, каже людина, яка бере участь у розробці пропозицій для Трампа: "Хто першим моргне – програє. Путін впевнений, що зараз у нього все добре, і він отримає все, що хоче".

Путін заявив на засіданні клубу «Валдай», що «готовий, готовий» вести дискусії з Трампом: «Те, що було сказано про прагнення відновити відносини з Росією, сприяти завершенню української кризи, на мій погляд, – це заслуговує на увагу як мінімум».

«Наразі все складається на користь Путіна, – сказав FT колишній високопосадовець Кремля. – Крім самої України, він хоче обговорювати всі ці питання, пов'язані з НАТО». Москва буде відкрита для діалогу, якщо Трамп запропонує щось, що відповідає російській ідеї викорінення української проблеми для Росії, говорить Дмитро Тренін, науковий керівник факультету світової економіки та світової політики Вищої школи економіки.

Голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики Олександр Мережко вважає розробку пропозицій Києва для Трампа «мудрим кроком, покликаним показати, що Україна не є для Заходу тягарем»: "Трамп хоче перемогти, а не програти. Щоб перемогти, він має вказати Путіну на його місце”.