У Росії розробили новий «Шахед» з термобаричним зарядом, здатним руйнувати величезні будівлі

Коментарi:

Такі дрони атакують Україну одночасно з безпілотниками-пустушками, набитими пінопластом.

Російські військові при атаках на Україну останні кілька місяців почали використовувати нещодавно розроблені безпілотники з термобаричним зарядом, пише агентство Associated Press.

Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини

Термобаричні боєприпаси, зазначає агентство, здатні руйнувати товсті стіни, і мають «зловілу репутацію» через те, чи фізично впливають на тих, хто виявився далеко від вибуху — у поранених може виникнути пневмоторакс і пошкодження головного мозку.

Як розповів український військовий фахівець із зв'язку Сергій Бескрестнов (Сергій Флеш), російські військові вперше використовували безпілотники з термобаричним зарядом влітку 2024 року, зараз, за його оцінкою, на них припадає 3-5% усіх дронів, що беруть участь в атаках.

Associated Press зазначає, що з військової точки зору термобаричні боєприпаси добре підходять для того, щоб вражати цілі, що знаходяться у укріплених будинках або глибоко під землею. Бескрестнов повідомив, що такі боєприпаси «здатні зруйнувати величезну будівлю, особливо багатоквартирний будинок», і будуть «вкрай ефективними», якщо Росія спробує атакувати українські електропідстанції. Співробітник вашингтонського Інституту науки та міжнародної безпеки Девід Олбрайт, у свою чергу, сказав, що російські термобаричні безпілотники «особливо руйнівні при ударах по будинках, оскільки оснащені підшипниками».

Український військовий із позивним Єнот показує термобаричний заряд збитого безпілотника «Шахед» у дослідницькій лабораторії в Україні, 14 листопада 2024 року

Термобаричні безпілотники беруть участь в атаках на Україну разом із дронами-пустушками, які не несуть боєзаряд, а лише відволікають українські сили ППО. В останні тижні, за оцінкою Бескрестнова та джерела AP, російські військові використовували десятки хибних цілей, на них припадає понад половина всіх безпілотників, які атакують Україну. Влада Молдови, країни, розташованої по-сусідству з Україною, заявила, що за останній тиждень на її території впали три російські дрони-приманки.

Російські військові з кінця 2022 року розробляли «Операцію „Помилкова мета“» — план створення безпілотників, які не несуть боєзаряд і покликані перевантажити протиповітряну оборону України, розповіло AP джерело, знайоме з виробництвом БПЛА в Росії. Суть операції в тому, щоб разом із «Шахедами» в атаках брали участь десятки хибних цілей. Вони набиті ганчірками чи пінопластом чи оснащені камерами спостереження із прямою трансляцією, які передають російським військовим дані про місцезнаходження українських засобів ППО. Такі дрони на екранах радарів не відрізняються від «Шахедів», що несуть 50 кілограмів вибухівки чи термобаричні боєприпаси.

Російські безпілотники-пустушки, які 11 листопада 2024 року показала українська розвідка

Іноді до дронів-пустушкам прикріплюють пінопластові кулі, щоб на радарі БПЛА здавалося більше

За словами джерела Associated Press, ідея Росії полягала в тому, щоб в українських військових виникло «відчуття повної невизначеності», щоб вони не знали, що бере участь в атаці: «смертоносна зброя чи іграшка з пінопласту». Співрозмовник агентства зазначив, що через атаки з використанням термобаричних боєприпасів є «величезний ризик», що ударний безпілотник відхилиться від курсу і опиниться в житловому районі, де «збитки будуть просто жахливими».

Російський завод з виробництва ударних безпілотників «Шахед», розташований у Татарстані, почав випускати дрони-пустушки та термобаричні безпілотники у 2024 році. Наразі підприємство щодня виробляє близько 40 дешевих безпілотників без боєзаряду та близько 10 «Шахедів» з боєзарядом, кожен з яких коштує приблизно 50 тисяч доларів, розповіло джерело агентства, знайоме з виробництвом БПЛА в Росії.

Українські військові не можуть визначити, який дрон бере участь в атаці — пустушка або з термобаричним зарядом, тому прагнуть збити усі безпілотники, пише AP. «Для нас це просто точка на радарі, вона має швидкість, напрямок і висота. Ми не маємо можливості під час польоту визначити, що це за ціль, тому нам доводиться або глушити їх засобами радіоелектронної боротьби, або нейтралізувати за допомогою вогневого впливу», — заявив представник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Поліцейський знімає двигун російського дрону «Шахед» з даху будівлі медичного центру, пошкодженого під час атаки на Київ 7 листопада 2024 року

У жовтні ЗС РФ атакували Україну, застосувавши щонайменше 1889 безпілотників, що на 80% більше, ніж у серпні, показав аналіз Associated Press. З кінця липня, за оцінкою агентства, менше ніж 6% усіх безпілотників, які брали участь в атаках, вражали цілі в Україні. "Але через величезну кількість безпілотників щодня може проскочити кілька штук, і цього достатньо, щоб стати смертельно небезпечним", – заявили автори розслідування.

Житловий будинок у Святошинському районі Києва, пошкоджений внаслідок пожежі, що виникла через падіння уламків російського безпілотника, 2 листопада 2024 року