США офіційно підтвердили дозвіл Україні на удари в глиб Росії
У Держдепартаменті США офіційно підтвердили, що українським Збройним силам дозволено завдавати ударів по території Росії з використанням поставлених американських ракет.
Помічник держсекретаря Браян Ніколс заявив в інтерв'ю бразильському виданню O Globo на полях саміту G20, що дана зброя «розширить її можливості для захисту».
Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини
За словами Ніколса, це рішення спрямоване на те, щоби показати Росії безперспективність силового захоплення українських територій. Він також висловив сподівання, що Москва після схвалення ударів по російській території західною зброєю може розпочати переговори про мир або вивести війська з України. Ніколс нагадав: війна почалася з необґрунтованого вторгнення Росії, і наголосив, що її завершення залежить виключно від Москви. "Вона може закінчитися прямо зараз, якщо Росія виведе свої війська", – зазначив він.
17 листопада стало відомо, що президент США Джо Байден надав дозвіл на використання далекобійних ракет ATACMS по території Росії. Як писала The New York Times з посиланням на джерела, серед пріоритетних цілей розглядалися російські та північнокорейські війська в Курській області, частина якої була зайнята ЗСУ на початку серпня.
У ніч на 19 листопада американські ракети ATACMS використовувалися для завдання удару по військових об'єктах в Росії. Метою став арсенал 1046 центру матеріально-технічного забезпечення в Брянській області.
Київ ще у вересні надіслав Вашингтону список пріоритетних цілей на російській території для ударів із застосуванням ATACMS. До переліку увійшли склади озброєнь, паливні бази та військові аеродроми, що знаходяться на відстані кількох сотень кілометрів від кордону. За підрахунками Інституту вивчення війни (ISW), у зоні поразки західних далекобійних ракет перебуває щонайменше 245 військових об'єктів.
Ракети ATACMS з дальністю до 300 км здатні досягати дев'яти великих російських міст із загальним населенням близько 4,7 мільйонів. Серед них — два міста-мільйонники: Ростов-на-Дону (1,14 млн жителів) та Воронеж (1,046 млн), а також обласні центри Курськ (436 тисяч), Орел (296 тисяч) та Брянськ (373 тисячі).
19 листопада голова дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель заявив, що деякі країни ЄС також дозволили Україні застосовувати передану зброю для ударів територією Росії. Він уточнив, що не всі держави, які зняли такі обмеження, оголосять про це публічно. Боррель наголосив, що відповідне рішення залишається у компетенції національних властей: кожна країна самостійно визначає, знімати заборони чи зберігати їх.