Планета, місячний кратер та провулок: як Миколаїв увічнив свого знаменитого земляка

Коментарi:

У рамках перейменування топонімів у Миколаєві провулок Герцена отримав нове ім'я – тепер він називається провулком Бредіхіна.

Ця подія стала знаком поваги до Федора Олександровича Бредіхіна, видатного астронома, академіка та почесного члена наукових академій Німеччини, Англії, Італії та Франції.

Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини

Родом із миколаївської глибинки

Федір Бредіхін народився 8 грудня 1831 року у селі Петрово-Солониха, неподалік Миколаєва. Свої перші 14 років він провів у родовому маєтку, де здобув домашню освіту. Пізніше навчався в пансіоні при Рішельєвському ліцеї в Одесі, але у результаті перевівся до Московського університету на фізико-математичний факультет.

Більшу частину свого життя Федір Бредіхін провів у Москві та Санкт-Петербурзі, що пояснює, чому в російських та іноземних джерелах його називають російським ученим.

Від фізики до астрономії

Спочатку Бредіхін захоплювався фізикою та розглядав кар'єру у флоті чи артилерії, проте на останньому курсі університету, працюючи в обсерваторії, він зацікавився астрономією. Його магістерська дисертація «Про хвості комет», захищена в 1862 році, започаткувала його видатні дослідження в цій галузі.

Кар'єра та світове визнання

Бредіхін був директором Московської обсерваторії, а згодом очолив знамениту Пулковську обсерваторію, яка на той час вважалася одним із головних світових центрів астрономії. Саме в цих містах він провів більшу частину своєї професійної діяльності.

Він став творцем механічної теорії кометних форм та провів важливі дослідження метеорних потоків, завдяки яким його ім'я стало відоме за межами Росії.

Пам'ять про Бредіхіна

На честь Федора Бредіхіна названо:

Астероїд (786) Бредіхіна, відкритий у 1914 році.

Місячний кратер Бредіхіна, присвоєний 1970 року.

Премія імені Бредіхіна, започаткована Академією наук СРСР за видатні досягнення в астрономії.

Радянський Союз випустив поштові марки на його честь, а його ім'ям названо вулиці, площі та населені пункти.

У рідному селі Петрово-Солониха на честь вченого встановлено гранітну меморіальну дошку. На ній зображено портрет Федора Бредіхіна, зоряне небо, телескоп та ключову інформацію про його досягнення.