Кремль зажадав зняти частину санкцій із Росії для перемир'я у Чорному морі
Росія підтвердила, що домовилася зі США про забезпечення безпеки судноплавства і незастосування сили в Чорному морі на тлі війни в Україні.
При цьому Москва наполягає на організації огляду комерційних судів для недопущення їх використання у військових цілях. Кремль дав зрозуміти, що погодився на перемир'я з Україною в Чорному морі в обмін на запевнення Сполучених Штатів про те, що вони сприятимуть відновленню доступу до російського експорту сільгосппродукції та добрив на світовий ринок.
Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини
Однак Росія почне виконувати ці домовленості лише після того, як буде зроблено практичні кроки. Зокрема, на Заході мають зняти санкції з Россільгоспбанку та інших фінансових організацій , які забезпечують операції з міжнародної торгівлі продовольством, рибопродукцією та добривами. У тому числі йдеться про підключення РСГЛ до системи SWIFT та відкриття необхідних кореспондентських рахунків.
Крім цього, у Кремлі чекають зняття обмежень на операції торговельного фінансування, скасування санкцій проти виробників та експортерів продовольства та добрив, а також усунення перешкод у роботі страхових компаній з такими вантажами. Ще одним пунктом є зняття санкцій із судів під російським прапором, задіяних у торгівлі даною продукцією, та обмежень на їх обслуговування у портах. На закінчення Кремль зажадав відновити безперешкодні постачання до Росії сільськогосподарської техніки, а також інших товарів, задіяних у виробництві продовольства та добрив.
Крім реалізації «Чорноморської ініціативи», Москва пообіцяла Вашингтону дотримуватись домовленості з Києвом про взаємне припинення вогню з енергетичної інфраструктури, яка діятиме 30 діб, починаючи з 18 березня. Однак у Кремлі наголосили, що можуть вийти з угоди, якщо Україна її порушить.
У Білому домі раніше повідомили, що в обмін на припинення вогню у Чорному морі США допоможуть Росії повернутися на світовий ринок для експорту сільгосппродукції та добрив, знизити вартість страхування морських перевезень, а також розширити доступ до портів та платіжних систем для таких операцій.
У свою чергу міністр оборони України Рустем Умеров підтвердив угоду про перемир'я, проте підкреслив, що «переміщення Росією своїх військових кораблів за межі східної частини Чорного моря вважатиметься порушенням духу цієї домовленості», зривом зобов'язань щодо забезпечення свободи судноплавства та «загрозою національної безпеки». У такому разі Україна «реалізовуватиме право на самозахист», попередив Умеров.