Країни НАТО розробили європейський план для захисту України від російських ракет та дронів
Європейські військові за підтримки колишніх лідерів НАТО та у співпраці з українськими ВПС розробили план захисту західних та центральних регіонів України з повітря.

Всі матеріали на тему
Це дозволить прикрити їх від російських ракет та дронів та вивільнить українські літаки для прифронтових територій. За оцінкою авторів, 120 європейських винищувачів здатні ефективно замінити понад 10 000 військових на землі та закласти основу повоєнних гарантій безпеки для України.
Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини
«Небесний щит» (Sky Shield) є зоною повітряного захисту, яку забезпечать бажаючі брати участь у проекті країни НАТО. Вони діятимуть поза зв'язком з альянсом, хоча використання його ресурсів та інфраструктури є неминучим, йдеться у документі. При цьому ризик бойового зіткнення з російськими літаками мінімальний, наполягають автори: за всі три роки війни ті ніколи не залітали далі прифронтової зони, а її охоронятимуть пілоти українських ВПС. Їхня ефективність зросте, оскільки українські ескадрильї, змушені зараз захищати всю територію країни, можна буде перекинути на схід. Фактична відстань між європейськими та російськими літаками перевищуватиме 200 км, стверджується у плані.
Проект, мабуть, був підготовлений колишніми планувальниками Королівських ВПС Великобританії спільно зі збройними силами України та запропонований європейським міністерствам оборони, пише The Guardian. Його розробку підтримали Філіп Брідлав, генерал ВПС США у відставці і колишній верховний головнокомандувач силами НАТО в Європі, сер Річард Ширрефф, британський генерал у відставці, в минулому – заступник верховного головнокомандувача НАТО в Європі, а також низка інших колишніх офіцерів альянсу та пов'язаних з ним НАТО. Серед тих, хто підписався під планом, – понад 70 колишніх і нинішніх військових, політиків, дипломатів Канади, Великобританії, Фінляндії, Естонії, Німеччини, Польщі та інших європейських країн, а також США.
Один із них, колишній міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс, заявив: «Реалізація "Небесного щита" стала б важливим компонентом посилення активності Європи, ефективних та дієвих гарантій безпеки України». «Це можна зробити. Захід організовував і проводив набагато масштабніші повітряні кампанії. "Небесний щит" – це дієве, ефективне політичне та правове рішення», – наполягають автори плану.
Забезпечене західними ВПС прикриття з повітря дозволить захистити три діючі атомні електростанції України і приблизно половину території країни, включаючи західні і центральні області, Київ і Одесу, включаючи морський експортний коридор, що йде з неї. У документі йдеться:
«Небесний щит» розроблений як один із основних елементів більш масштабної стратегії захисту України та забезпечення її майбутньої стійкості та процвітання з урахуванням [майбутньої] реінтеграції всіх окупованих територій. Він також послаблює Росію у військових відносинах, не підвищуючи ризики ядерної ескалації, для досягнення стабільного перемир'я. Мобілізувавши всього 120 європейських літаків, «Небесний щит» може забезпечити більший військовий, політичний та соціально-економічний ефект, ніж 10 000 солдатів європейських сухопутних військ.
Хоча проект передбачає захист України від російських обстрілів у ході воєнних дій, він також орієнтований на забезпечення її безпеки у майбутньому у разі припинення вогню. Влада України закликає західних союзників забезпечити їй гарантії безпеки від повторної російської агресії, ставлячи це умовою мирних переговорів. Президент Володимир Зеленський говорив, що після припинення війни необхідний буде миротворчий контингент із 200 000 солдатів, хоча поки що європейські країни навряд чи зможуть надати більше кількох десятків тисяч.
У минулому союзники відмовляли на прохання Києва створити над Україною безпольотну зону. Але ті, хто пов'язаний із розробкою «Небесного щита», упевнені, що після подій останнього тижня, коли в результаті сварки Зеленського та Дональда Трампа в Білому домі США припинили постачання озброєнь та розвідданих Україні, ідею захисту частини її повітряного простору варто розглянути заново, пише The Guardian.
Настав час подумати, як світ виглядатиме з геополітичної точки зору, якщо США перестануть співпрацювати з НАТО, вважає адмірал ВМС США у відставці Джеймс Ставрідіс, який також був верховним головнокомандувачем об'єднаних сил альянсу. Європейці під егідою Євросоюзу можуть створити як альтернативу новий механізм безпеки, пише він у колонці в Bloomberg: «ЄС вже має досить розвинені командні структури, верховний головнокомандувач – голова Військового комітету ЄС та досвід проведення операцій незалежно від США чи НАТО, наприклад, з підтримки миру на Балканах».