Зеленський відмовився визнавати борг за військову допомогу США в рамках угоди щодо природних ресурсів

Коментарi:

Київ отримав від Вашингтона оновлений проект угоди щодо розробки корисних копалин, повідомив президент України Володимир Зеленський.

Читайте МН в Telegram: тільки важливі новини

Глава держави додав, що поки що він не вивчив документ. При цьому Зеленський наголосив: Україна не розглядатиме надану Сполученими Штатами військову допомогу як кредит. «Ми не прийматимемо борги. <...> Принаймні ми говоримо про минуле. Якщо будуть якісь перспективи, нові пакети підтримки, тоді Сполучені Штати Америки напевно можуть ставити ті чи інші умови», — наводить слова президента УНІАН.

Зеленський зазначив, що планує ознайомитись з новим текстом угоди після юридичного аналізу можливих законодавчих ризиків. «Якщо будуть якісь ризикові речі для нас, то, безумовно, я все це комунікуватиму без будь-яких секретів з нашим суспільством», — сказав він.

Раніше Сполучені Штати передали Україні детальну пропозицію щодо співробітництва у сфері видобутку корисних копалин. Як повідомляє українське видання «Суспільне» із посиланням на джерела в уряді, робоча група вже аналізує цей варіант. Однак, на думку співрозмовників видання, новий проект є «кроком тому» порівняно з рамковою угодою, яка була узгоджена раніше.

Видання «Європейська правда», посилаючись на зміст документа, зазначає, що новий проект угоди багато в чому нагадує першу версію угоди, яку Зеленський раніше відкинув. Зокрема, він має пункт про компенсацію військової допомоги США. Відповідно до умов договору, Україна виплачуватиме Вашингтону не менше 100 мільярдів доларів як компенсацію за поставлене озброєння, причому ця сума збільшуватиметься на 4%. Тобто чим довше Київ відкладатиме виплати, тим більше доведеться компенсувати.

Як повідомляє Financial Times, три високопоставлені українські чиновники заявили, що Київ найближчим часом не підпише угоду, оскільки запропоновані умови є «несправедливими» і нагадують «грабіж». Зокрема новий варіант охоплює всі мінеральні ресурси України, включаючи нафту і газ, а також ключову інфраструктуру — залізниці, трубопроводи, порти та переробні підприємства. За даними Bloomberg, адміністрація Дональда Трампа наполягає на «праві першої пропозиції» на інвестиції в інфраструктурні та ресурсні проекти України. Більше того, американські компанії матимуть пріоритетне право на закупівлю українських ресурсів.

Контроль за спеціальним інвестиційним фондом, створеним для реконструкції України, передбачається передати Міжнародній фінансовій корпорації США з розвитку. У цей фонд Україна має перераховувати 50% усіх доходів від нових інфраструктурних проектів та видобутку корисних копалин.

У новому проекті відсутній пункт про право власності США на українську ядерну інфраструктуру, однак, як зазначає FT, у Києві побоюються, що це питання може бути порушене надалі.

Інші новини